GOLDEN GLOBES’DAN ‘ALTIN PANCAR ÇORBASI’ TARİFİ

İki gün önce gerçekleşen 77. Golden Globes ödül töreninde neler yaşandı, kimler ne giydi artık hepimizin malumu. Ve de biliyoruz ki dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir ödül töreninde ilk defa gecenin tüm misafirlerine bitkisel temelli bir menü işte bu gece sunuldu. Söylentiler arasında Golden Globes’un organizasyonunu üstlenen HFPA’yı bu menüye ikna eden kişi ise Joaquin Phoenix’ten başkası değildi. Peki gecede hangi yemekler servis edildi?

77. Golden Globes’un bu sene menüsü Beverly Hilton Hotel’in executive şefi Matthew Morgan ve takımı tarafından hazırlandı. Gecenin ilk tabağı kremamsı dokusuyla soğuk servis edilen ‘Altın Pancar Çorbası’ idi. Bitkisel temelli menü kararı alınmadan önce bir levrek tabağı olarak düşünülen ana yemek ise gecede mantarlı risotto yatağında deniz tarağı görünümünde istiridye mantarı oldu. Tatlı olarak da vegan ‘opera dome’, karamelize fındık ve Guanaja (burada Valhrona’ya selam mevcut) pralininden bir crumble ile servis edildi.

Şef Matthew Morgan ayrıca Golden Globes’un açılış yemeği olarak servis edilen ‘Altın Pancar Çorbası’nın ev yapımı versiyonunun tarifini People dergisinde paylaştı. Tarifi sizin için tercüme ettik; buraya bırakıyoruz.

Golden Globes’un ‘Altın Pancar Çorbası’

4 Kişilik

Malzemeler:

2 yk zeytinyağı
Yaklaşık 1.1 kg altın pancar, soyulmuş ve 1’er cm’lik parçalara doğranmış (6 kase kadar), yeşil tepe kısmı kenara ayrılmış,
1 orta boy kuru soğan, gelişigüzel doğranmış (yaklaşık 2 kase)
2 orta boy havuç, soyulmuş ve gelişigüzel doğranmış (1.5 kase)
4 diş sarımsak, doğranmış
Yarım kase sek beyaz şarap
48 oz. sebze suyu
1 kase su
1 çk. portakal kabuğu (zest) artı yarım kase taze portakal suyu (yaklaşık 2 portakalın suyu)
1.5 çk tuz
¼ kase doğranmış kavrulmuş tuzlu antep fıstığı

Tarif:

Büyük bir tencerede zeytinyağını kızdırın. Pancar, soğan ve havucu ekleyin. Soğanlar karamelize olana kadar karıştırarak pişirin (15-18dk.) Sarımsağı ekleyin, devamlı karıştırarak parfümünü hissedene dek pişirin (1 dk.). Şarabı ekleyin ve tencerenin dibine yapışan kahverengi parçacıkları tahta bir kaşık yardımıyla sıyırarak pişmekte olan yemeğe geri kazandırın. Sebze suyu ve suyu ekleyin. Orta ateşte kaynama noktasına getirdikten sonra, ateşi orta-az’a düşürün. Yaklaşık bir saat sürecek şekilde, pancarlar yumuşayana dek tencerenin ağzını kapatıp pişirmeye devam edin. Pancarlar yumuşadığında ateşten alın ve 20 dk. Soğumaya bırakın.

Soğumuş çorba karışımını blender’dan pürüzsüz oluncaya dek geçirin. Eğer ki çok yoğun ise ekstra su ekleyebilirsiniz. Sonrasında çorbayı tencereye geri boşaltın. İçerisine portakal kabuğu zesti, portakal suyu ve tuzu ekleyin. Servis edilene dek buzdolabında soğumaya bırakın (minimum 30 dk).

Pancarların yeşil tepe kısımlarını incecik dilimleyin. Çorbayı servis kaselerine dökün. Üzerlerine antep fıstığı serpiştirin. Arzu ederseniz biraz da zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Soğuk ‘Golden Pancar Çorba’nız servise hazırdır.

Ölçüler:

1 kase=250 ml

1yk: 1 yemek kaşığı=15ml

1çk: (çay kaşığı) aslında kahve kaşığı, ya da bizde tatlı kaşığı=5 ml

 

Fotoğraf: Leslie Grow/Beverly Hilton
No Comments Yet

Comments are closed