KURU YEMİŞ 4.0

Değişen gıda trendlerinin, sağlıklı ve bilinçli yeme alışkanlıklarının vazgeçilmezi şüphesiz kuru yemiş ve kuru meyveler. Kuru yemişi alışık olduğumuz kalıplardan çıkaran, biraz espri, bolca lezzet katıp hareketlendiren Astronut son zamanlarda Gasterea olarak bizi heyecanlandıran markalardan biri.

Özellikle inovatif lezzet ve yenilikçi konseptiyle dikkatleri üzerine çeken Astronut’ın kurucuları Didem Molay Sevin ve Emrah Sevin ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Astronut 4.0 markası Türkiye’de kuru yemiş ve kuru meyve pazarına yeni bir soluk getirmeyi vaat ediyor.
Astronut’ı kurmaya nasıl karar verdiniz? Kuru yemiş ve kuru meyve sektöründe nasıl bir eksiği gidermeye, nasıl bir katma değer yaratmayı amaçlayarak yola çıktınız?

Uzun yıllardır kurumsal hayatın içerisindeydim ve eşimin toptan kuru yemiş markasını da yakından takip ediyordum, bu sırada pazarda yenilikçi, iyi gıdaya odaklanan ve eğlenceli bir kuru yemiş ve kuru meyve markası eksikliğini fark ettim. Kurumsal hayattaki kariyerimi sonlandırıp Astronut ile bir yolculuğa çıktım.

Yine aynı dönemde rafine şekersiz, glutensiz, vegan ürünlerin yükselişte olduğunu fark ettim. Kuru yemiş ve kuru meyveler ile bu ihtiyaçların hepsi birlikte karşılanabiliyor, üstelik de besin değeri oldukça yüksek bir gıda tüketiyorsunuz. “Neden bu markanın hem de eğlenceli ve esprili bir yaklaşımı olmasın?” dedim. Hafif, lezzetli, yer çekimine karşı koyan ürünlerimiz olsun ve tüketici isterse keyifle uzun uzun isterse de atıştırmalık, ara öğün niyetine hızlıca tüketebilsin istedim. İnovatif kuru yemiş markası olarak yola çıkarak uzaya bile gitsen yanında götüreceğin bir marka yaratmak istedim ve Astronut 4.0’da bu misyonla ortaya çıktı.

Sizler uzun süre kurumsal firmalarda çalıştıktan sonra gıda girişimcisi olmaya karar verdiniz.  Böyle bir girişimin, özellikle de kuru yemişin sizi çeken yanı ne idi? 

Tabii ilk etapta eşimin hali hazırda bu pazarın içinde olması benim ilgimi çekti. Kuru yemişin yeni nesil beslenme alışkanlıklarına birebir karşılık gelmesi, Türkiye’de ekseriyetle çok jenerik kuru yemiş ürünlerinin tüketiliyor olması da bana bu alanda inovatif bir marka yaratabileceğim fikrini verdi.

Peki Astronut’ı diğer kuru yemiş, kuru meyve markalarından farklı kılan nedir? Neden 4.0?

Öncelikle Astronut, hiçbir ürününde rafine şeker kullanmayan bir marka. Aynı zamanda sadece kuru yemiş ve kuru meyveler ile tüketicisine ulaşmıyor. Kuru yemiş unları ve kuru yemişin mutfakta da kullanılabileceği ürünleri ile ayrıştığımızı düşünüyorum. Bu kulvarda ilkleri tüketiciye sunmak da bizim için önemli.  Örneğin, zarında ve odun ateşinde kavrulmuş kajuyu ilk kez Türkiye ile biz tanıştırdık ve bu ürün ile oluşturduğumuz yeni serimize çok yakında yeni ürünler de eklenecek. Türkiye’de daha önce hiçbir marka tarafından rafa girmemiş ve paketlenmemiş ürünlerimiz de var; onları da tüketiciyle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz.

İnovatif derken sadece ürünlerimiz ile değil; yeni konseptlerimiz ile de inovatif olmayı amaçladık. Örneğin Nuts’N Bowls by Astronut markasını hayata geçirdik. Kuru yemiş ve kuru meyvelerimizin bal, matcha gibi rafine şekersiz, sağlıklı ürünler ile birlikte yoğurtla buluştuğu lezzetli kaseler sunan bir konsept oldu bu.

Astronut’ın kajusu kendi kabuğunda, odun ateşinde kavruluyor; bu da nihai ürünün hem dokusunu hem de lezzetini pozitif yönde etkiliyor.
Kaju gibi kuru yemişlerin odun ateşinde kendi zarında kavrulmaları  lezzet söz konusu olduğunda nasıl bir fark yaratıyor? Önümüzdeki günlerde hangi yeni denemeler, lezzetlerle  karşılaşacağız?

Astronut kajunun en önemli özelliği bu ürünün gerçekten odun ateşinde ve kendi kabuğunda kavrulmuş olması. Lezzeti inanılmaz. Bir kez tadan elinden bırakamıyor. Aslında oluşturmak istediğimiz ürün yelpazesi için tam da böyle ürünleri hayal ediyorduk. Kaju ile başladığımız yeni kuru yemiş serimize Bertina badem ve jumbo boy mürdüm eriği ile devam edeceğiz. Bertina badem, kıtır kıtır ve büyük boyda bir badem çeşidi. Kökleri yüzyıllar öncesinden İspanya’dan gelen bir badem olmasına rağmen uzun yıllardır Akdeniz Bölgesi’nde yetişiyor ve yerli badem olarak tüketicilere sunuluyor. Mürdüm eriğimiz ise gerçekten jumbo boy ve lezzeti de aynı şekilde jumbo!

Ara öğün, kahvaltı hatta zaman zaman ana öğün ihtiyacını bile karşılayabilecek Nuts’N Bowls by Astronut konseptimiz de diğer yeniliklerimizden biri. İlk önce Ulus’ta Getir Yemek aracılığı ile sonrasında ise Bodrum Anthaven’de açtığımız kiosk’umuzla kuruyemiş ve kuru meyveli yoğurt kaselerimizi tüketicimize sunduk. Sonbaharda bu konseptimizi İstanbul’da daha yaygın hale getirmek için çalışıyor olacağız.

Bilinçli tüketiciler bir süredir ürünlerinin nereden geldiğini, nasıl ve hangi koşullarda üretildiğine ciddi anlamda dikkat etmeye başladılar. Bu dikkat ve bilinç ‘atıştırmalık’ tabir edebileceğimiz ürünler için de geçerli. Astronut’ın ürün tedariğinde ‘yerel’ ne kadar önemli? Bilinçli tüketiciye nasıl bir ürün gamı sunuyorsunuz?

Astronut ürünlerini hafif, lezzetli, temiz, iyi, inovatif, rafine şekersiz gıda olarak tanımlıyoruz.

Yerel bizim için çok önemli. İncirimizi Aydın bölgesindeki küçük ölçekli çiftçilere destek olabilmek için onlardan alıp Türkiye’nin en büyük işleme tesislerinde işliyoruz. Bu ürün aynı zamanda coğrafi işaretli bir ürün; ve bunu da paketimizde belirtiyoruz.  Bertina bademi ise Mersin Bölgesinden tedarik ediyoruz. Mürdüm eriğini ise İç Anadolu bölgesinden yerel üreticilerden tadarik ediyoruz.

Yerli tedarikçilerimiz olduğu gibi yabancı tedarikçilerimiz de mevcut; ancak yerli tedariğimiz oldukça fazla. Yola çıkarken planlamadan tedarik sürecine, dağıtımdan ithalat ve ihracata tüm operasyon süreçlerini baştan sona izlenebilir kılma hedefini koyduk ve yerli üreticilerimiz ile meyve daha ağacın dalında ikenden itibaren temasta oluyoruz. 

Astronut’ın kuru meyve seçkisi arasından çilek birçok tarifte kullanılabilir doku ve lezzete sahip.
Kuru yemiş bir yandan da fonksiyonel beslenmenin olmazsa olmaz tamamlayıcılarından. Siz ara öğün atıştırmalığın yanı sıra ana öğünlerde kuru yemişleri nasıl eşleştiriyorsunuz? Kuru yemişin beslenmede hak ettiği konumu yeniden elde etmesinin zamanı geldi mi?

Kuru yemişin ana öğündeki en büyük rolü kuru yemiş unlarıyla sağlanabilir. Bu unlar glutensiz ve besin değeri yüksek. Kuru meyvelerin ve kuru yemişlerin de ülke mutfağımızda yeri önemli, birçok ana yemekte kuru meyve, kuru yemiş kullanılıyor.

Kuru yemiş beslenmede hak ettiği yeri almaya başladı aslında. Birçok tarif sitesinde, birçok şefin tarifinde artık kuru yemiş unları yer alıyor. Kuru meyve söz konusu olduğunda ise rafine şeker yerine kuru dut, hurma gibi malzemeler tercih ediliyor. Tüketicinin beslenme konusunda bilinçlenmesi ile kuru yemişin ve kuru meyvenin beslenmedeki yeri öne çıkmaya başladı, daha da çıkacak.

Gezegen için de dost olan kuru yemişleri tüketmek ve öğünlere entegre etmek neden önemli?

Gıda sektörünün dünyaya karbon ayak izi bırakan bir sektör olduğunu görüyoruz. Bunu belki şimdilik sıfıra indirmek mümkün değil, ama en azından azaltmak mümkün. Hayvansal ürünlerin üretim sürecindeki karbon ayak izini azaltmak için alternatif beslenme yöntemlerinden biri de kuru yemiş ve kuru meyveler. Bu besin kaynakları aynı zamanda protein, vitamin ve mineraller açısından da hayvansal beslenmenin yerini tutabilecek değerlere sahip.

Öncelikle ürünlerimiz çok lezzetli ve şeflerin önem verdiği iyi ve temiz gıda talebine karşılık olacak konumdayız. Analizlerimizi de isteyenler ile paylaşabiliyoruz. Gıda güvenliği açısından da güvenilir ürünlere sahibiz. Lezzeti kadar şeflere yeni lezzetler yaratmak için fikir verebilecek inovatif ürünlerimiz de olduğu için Astronut, mutfakta hem amatör hem de profesyonel şeflerin yanında konumlanıyor.

Astronut Kuru Meyve seçkisinde yer alan kuru portakal hem görsel, hem de aromasıyla bu yaz miksologların hayatlarını kolaylaştırabilecek nitelikte.
O halde biraz da Astronut mutfaktan bahsedelim mi?

Badem unu, ceviz unu, fındık unu, Antep fıstığı unu gibi ürünleri ile öne çıkan Astronut Mutfak, chia, kinoa, file badem, file Antep fıstığı, iç kabak çekirdeği, Hindistan cevizi rendesi gibi ürünleri de bu kategorisini zenginleştiriyor. Astronut Mutfak ile mutfakta kullanım kolaylığı ile lezzetli yemeklere ilham olacak yeni serimizi de sonbahar aylarında satışa sunuyor olacağız.

Son olarak Astronut’ın Bodrum şubesi de geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Ürünlerinizi denemek isteyenler okuyucularımız onlara hangi kanallardan ulaşabilirler?

Nuts’N Bowls by Astronut kioskumuzda hem kaselerimiz hem de kuru yemiş ürünlerimiz satılıyor. Ayrıca Bodrum’da satış ofisimizi de bu sene açtık. Ürünlerimizi denemek isteyenler için ürünlerimiz kendi web sitemiz üzerinden satışa sunduğumuz gibi birçok online pazar yerinde de bulunuyoruz. Online mecralar dışında Macrocenter’larda bulabileceğiniz Astronut’a ayrıca temiz gıda ürünlerine yer veren marketlerde ve şef restoranlarında da rastlayabilirsiniz.

 

Nuts’N Bowls by Astronut kiosku Bodrum Anthaven’da açıldı. Fotoğraf: Astronut Turkey.

www.astronutturkey.com

 

Fotoğraflar: Arzu Sak Seyhun