AMAN DA BRAVO’NUN BAMYA TARİFİ

Aman da Bravo’da şef İnanç Çelengil’in ellerinden deneyimlediğimiz bamya o kadar lezzetliydi ki, tarifini paylaşmadan edemedik. Bu seneye yetişmezse seneye saklamalık; hatta evladiyelik tarif İnanç Çelengil’in anlatımıyla geliyor. 

Aman da Bravo -Bamya4 PORSİYON
Malzemeler:
 500 gr bamya
2 yk paprika
tuz
1 limonun kabuğu
zeytinyağı
2 adet orta boy domates
2 çk kekik
sarımsaklı zeytinyağı
tuz/karabiber
1.5 c süzme yoğurt
1.5 yk tahin
tuz
file badem, kavrulmuş
1 yk koruk suyu veya ½ limonun suyu
Tarif:

Domatesi soyun, enine 1 cm kalınlığında dilimleyin ve bir fırın tepsisine dizin. Üzerine sarımsakla çektiğiniz zeytinyağını bolca gezdirin. Tuz/ karabiber ve kekikle tatlandırın. 200 derece fırına, iyice renk alana ve karamelize olana kadar (takribi 30 dk) atın ve alın.

Domatesi fırına atınca, bamyayı yıkayın, iyice kurulayın. Kuruduktan sonra, tepeleri ayıklayın ve hiçbir şekilde çekirdek görmediğinizden emin olun. Böylelikle herkesin çekindiği bamyanın efsanevi sıvısından korunmuş olacaksınız. Fırını 200 dereceye ayarlayın, ısınsın. Bamyaları bir kapta paprika, tuz, limon kabuğu ve her yerini kaplayacak kadar zeytin yağı ile karıştırın. Bir fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt koyup, üzerine bamyayı mümkün olduğu kadar tek kat olacak şekilde yayın ve fırına atın. Mevsime, yöreye ve ebada bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber, aşağı yukarı 12 dk’da hazır olması gerekir.

Yoğurdu bir kaba alın, içine tahini de ekleyip çırpma teliyle iyice karıştırın, tuzunu ayarlayın.

Tabaklayın: Tabağın altına tahinli yoğurdu sürün. Üzerine, fırından aldığınız domatesten (tepside biraz çatalla ezerek) koyun. Üzerine fırından aldığınız bamyalardan koyun, üzerlerine varsa koruk suyu, yoksa limon suyu damlatın. Domates tepsisinde kalan sudan üzerine gezdirin. File bademleri serpiştirin ve servis edin, daha iyisi oturun yiyin.

Ölçüler:
1c: 1 kase=250 ml
1yk: 1 yemek kaşığı=15ml
1çk: (çay kaşığı) aslında kahve kaşığı, ya da bizde tatlı kaşığı=5 ml

 

Fotoğraflar:  İbrahim Karadeniz

                                                                       

İNANÇ ÇELENGİL

İzmirli. 18 yaşında Boğaziçi Psikoloji’de okumak için İstanbul’a geldi. Okuldayken restorancı olmaya karar verdi, bitirince aşçılık okumaya Amerika’ya gitti. Döndüğünde restoranlarda çalışmaya başladı. Arada anne oldu. 2007 Kasım’da ortağı Melis Korkud’la propEVENT adlı catering şirketini kurdu. 2014 Kasım’da da Aman da Bravo’yu. Mutfakta, yemek yapıyor ve de çocuklarının hayallerinin peşinden koşuyor.