GASTEREA’DA YILBAŞI

Gasterea’nın ilk yılbaşı sofrasını fotoğrafçı Derya Turgut’un evinde kurduk.

EDİTÖR’DEN

Birinci geleneksel ‘Gasterea’da Yılbaşı’ sofrasına hoş geldiniz. Tahmin edeceğiniz üzere bu sene biz de evdeyiz. Peki kimin evindeyiz?

Gasterea’nın ilk yılbaşı sofrasının ev sahibesi fotoğrafçı Derya Turgut.

Derya’nın güzelim sofrasında bu yılın gastronomik rüya takımını bir araya getirdik.

Foxy’nin abudaraho’su, ipek gibi taraması, lakerdası, simit kıtırları geldi önce sofraya. Dayanamadık Apartıman’ın mis ekşi mayalı ekmeğini de çıkardık masaya. Dededen kalma kristal kadehlerde küçük bir aperitiflik güzellikle eşlik ettik umami zengini bu lezzetlere.

İnanç Çelengil’in masala karidesi balkabağı püresi, sote yeşillikler -ıspanak, pancar yaprağı cibes, pazı- ve ızgara taze soğan ile eşleşti; sıcak başlangıcımız oldu. Derya’nın sofrasında da, tıpkı Aman da Bravo’da olduğu gibi, Santimetre’nin zarif kupalarıyla, servis tabaklarıyla lezzet algımızı yükselttik.

Burçak Kazdal’ın kuru erikli ılık buğday ile sote karalahana üzerinde servis ettiği bıldırcın but ve sarmaların üzerine şefin talimatlarına uyarak kavrulmuş badem ve ufalanmış gonca gül yaprakları serpiştirdik. Derya tabağı fotoğraflarken biz de bir yandan yutkunduk.

 

 

Gasterea’nın ilk yılbaşı sofrasının peynir seçkisini ise Tangala’dan yaptık. Genç küllü mera, yılbaşına özel üretilen ve form olarak Fransız piramit keçi peynirlerini hatırlatan inek sütünden Iceberg ile Tangala’nın gorgonzola’ya cevabı niteliğindeki Tangazola’yı birer kadeh köpüklü şarapla eşleştirdik.

Sofranın finali ise Müge Ergül’den geldi. Şefin imza lezzetlerinden biri haline gelmiş kırmızı meyveli pavlova’sının lezzeti damağımızda, manzarası akıllarımızda kaldı.

 

Çekim sonrasında ise masayı hiç bozmadık. Derya mutfağa girdi; güzelim bıldırcınları, masala karidesleri ısıttı. Arzu, Lian ve Derya, oturduk sofranın başına bir güzel karnımızı doyurduk. Çünkü biz bu sofrayı en nihayetinde keyif için kurduk.

Daha sağlıklı, keyifli günlerde bu sofrayı tüm sevdiklerimizle birlikte kurup, ekmeğimizi, peynirimizi paylaşacağımız, kadehlerimizi tokuşturacağımız zamana kadar damağımızda kalan lezzetlere, bu lezzetleri bizlerle paylaşan, işini özenle, keyifle yapanlara ve bize sofrasını aynı özenle kuran Derya’ya teşekkürlerimizle.

-Arzu Sak Seyhun,
Genel Yayın Yönetmeni

BİZ YILBAŞINDA EVDEYİZ. YA SİZ? 

Evet bu yılbaşı madem evimizdeyiz, o zaman o geceye keyif katacak detayları Gasterea olarak sizlerle paylaşmak isteriz.

Öncelikle pijamalarınızı bir kenara atın ve motivasyonunuzu yükseltip sevdiğiniz bir kıyafeti giyin. Özenmek güzeldir. Sofranızı kurun. Yılbaşına özel bir playlist açın ve gecenin keyfini çıkarın.

Dışarıda geçiremediğimiz bir yılbaşının ana temasında geceyi ayakta tutacak, uzun vakit geçirilip keyifli sohbetler edilecek lezzetli bir sofra yatıyor. Restoranlar tarafından yılbaşına özel hazırlanan catering menülerine yetişemediyseniz, o gece restorandan sipariş de vermek istemiyorsanız son dakika bile olsa keyifli bir sofra kurmak elinizde.

 

Şarküteri, meze ve peynir: Kurtuluş’un leziz meze evleri Tuana, Tadal ve Tuşba’dan ev yapımı mezelerinizi alabilirsiniz. Şarküteri için ise Dolapdere’de Kozmaoğlu’ndan, Nişantaşı’nda Salamura, Cotto et Crudo, Şütte; Kadıköy’de Ecevitler, Bebek’te Bebek Santral Şarküteri, Etiler’de Doğa Şarküteri’den alışveriş yapabileceğiniz adreslerden. Eşlikçi olarak da Kurtuluş Pelit Turşu, Beyoğlu Asri veya Kadıköy Özcan’dan farklı turşu çeşitleri alabilirsiniz.

Şarküterinin yanında olmazsa olmazlardan abudaraho, lakerda, tarama, füme ahtapot, ahtapot carpaccio da sofra keyfini uzatıyor. Beyoğlu’nda Tunç Balık, Reşat Balık; Eminönü’nde ise Taze Balıkçı bu lezzetlerin adreslerinden.

Nostaljik tatlılıklar ise geceye neşe katacak diğer detaylardan: Üç Yıldız Şekerleme, Şekerci Cafer Erol, Ali Muhiddin Hacı Bekir’den lokum, akide şekeri, badem şekeri; Mabel’den drajeler ile yeni seneye tatlı bir giriş yapmak mümkün. Tatlı demişken; Baylan Pastanesi’nden kup griye, Beyoğlu İnci Pastanesi’nden profiterol, Pelit Pastanesi‘nden eklerle de kapanış mümkün.

Yemek esnasında fonda çalabilecek 10 yeni yıl temalı şarkı:

I’ll be Home For Christmas, Tony Bennett

Frosty The Snowman, Ella Fitzgerald

Linus And Lucy, Vince Guaraldi Trio

Rockin’ Around The Christmas Tree, Brenda Lee

Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow!, Ella Fitzgerald

All I Want for Christmas is You, Michael Bublé

Santa Claus is Coming to Town, James Taylor

Sleigh Ride, She & Him

Silver Bells, Tony Bennett

Jingle Bells, Diana Krall, Clayton- Hamilton Jazz Orchestra

 

 

Malum gece uzun, yemeğin ardından kestane eşliğinde sıcak şarabınızı  yudumlayarak belki de ikinci üçüncü kere izleyeceğiniz ancak her zaman bir tebessüm veren film tercih edebilirsiniz.

Kimi romantik, mutlu eden, gülümseten, kimi ultra nostaljik, Noel temalı filmlerde ilk aklımıza gelenler arasında bizi her seferinde mutlu sona inandıran Love Actually, elimizde olsa Cameron Diaz’ın fettuccine alfredo’sundan bir tabak isteyeceğimiz The Holiday, ikonik pizza sahneleriyle Home Alone , nostalji yaşatan Christmas in Connecticut ve It’s A Wonderful Life.

Herkese mutlu yıllar!

– Lian Penso Benbasat

 

 

Fotoğraflar: Derya Turgut