NELER PİŞİYOR? İKLİM KRİZİNİN ‘TADI’

McDonalds ve K-pop işbirliğinden iklim krizine dikkat çekmeye çalışan New Belgium birasına, gıda israfı ile mücadele etmeye çalışan Fazla’dan NFT olarak satılmayı bekleyen ikonik Fyre Festivali sandviçine kadar güncel gelişmeler

Yemek ve müzik notaları buluşuyor: McDonals x BTS

McDonald’s, sınırlı sayıda yarattığı yemek işbirliklerinin sonuncusunu son zamanların en popüler K-pop gruplarından biri olan BTS ile gerçekleşireceğini Twitter üzerinden duyurdu: “Bu Mayısta geliyor: BTS Yemeği.”

Refinery 29’da yer alan habere göre, yemek menüsü, McDonald’s Güney Kore’nin tariflerinden esinlenerek hazırlanan 10 parça tavuk kanadı, orta boy patates kızartması, orta boy kola ve yeni sosları olan tatlı-acı ve kajun dip soslarından oluşacak. Bu özel sipariş, 26 Mayıs’tan itibaren önce ABD’de ve ardından diğer 11 ülkede satışa çıkacak. Menü, dünya genelinde en az 50 farklı pazarda satılacağı için McDonald’sın küresel ölçekteki ilk ünlü yemek lansmanı olarak tarihe geçti.

BTS’nin plak şirketi Big Hit Music, iş birliğini duyurdukları basın bülteninde, “Grubun McDonald’s ile harika anıları var. Bu iş birliğinden heyecan duyuyoruz ve BTS Yemeği’ni dünyayla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz ”diyor. Geçmişte McDonald’s ile menü işbirliği yapmış ünlüler arasında şarkıcı J Balvin ve rapçi Travis Scott yer alıyor.

BTS iş birliğinden ortaya çıkan menü, McDonald’sın küresel ölçekteki ilk ünlü yemek lansmanı olarak tarihe geçti.

Geleceğin ‘çirkin’ tadına bakmak ister misiniz?

Coloradolu bir bira şirketi olan New Belgium, 22 Nisan Dünya Günü şerefine, bira üreticilerinin, iklim krizi bu şekilde devam ederse, gelecekte kullanmak zorunda kalacaklarını varsaydığı kalitesiz malzemelerle üretilmiş Fat Tire Torched Earth Ale adlı birayı satışa çıkardı.

Food & Wine’ın aktardığına göre, geleceğin çirkin tadına bakmak olarak da varsayabileceğimiz bu biranın tadı oldukça kötü ve biranın “iklim kriziyle mücadele etmek için agresif bir eylemde bulunulmazsa, iklimin perişan olduğu bir gelecekte bira üreticileri için mevcut ve uygun fiyatlı olacak kalitesiz malzemelerden bazıları” ile üretildiği belirtiliyor. Ödül kazanma olasılığı pek mümkün gözükmese de iklim değişikliğinin yaratmakta olduğu tehlikelere dikkat çekmeyi amaçlayan ve tütsülü bir aromaya sahip bu ale tipi bira, bira severlerin talihsiz geleceğimizi tadabilmesi için internet siteleri üzerinden sınırlı sayıda satışa sunuldu. Gelecekteki senaryoyu taklit etmek amacıyla kullanılan malzemeler arasında arpadan daha kolay bulunabilecek darı ve karabuğday gibi kuraklığa dayanaklı tahıl ürünleri; şerbetçi otu yerine her yerde bulunabilen alternatifi karahindiba bulunuyor.

Fat Tire Torched Earth Ale, iklim değişikliğinin yaratmakta olduğu tehlikelere dikkat çekmeyi amaçlayan ve gelecekte bira üreticililerinin kullanmak zorunda kalacaklarını varsaydığı kalitesiz malzemelerle üretilmiş.

New Belgium, kendi şirketlerinin verdiği 2030 yılına kadar tüm şirket genelinde sıfır emisyona ulaşma sözünün aynısını vermeleri için diğer şirketlere çağrıda bulunuyor ve şirketin CEO’su Steve Fechheimer, “Bir iklim planınız yoksa, bir iş planınız da yoktur. Orta ölçekli bir şirket olarak, New Belgium yalnızca orta ölçekli bir etkiye sahip olabilir, bu sebeple daha büyük oyuncuların yardımına ihtiyacımız var.” diyor. New Belgium’ın iklim değişikliği politikalarını ve Fortune 500 şirketlerine yaptığı daha büyük çağrıları buradan inceleyebilirsiniz.*

*Umuyoruz ki, özenle hazırlanmış bu siteyi incelersiniz.

Fazla, gıda israfı ile mücadeleye davet ediyor

Fazla Gıda, gıda atığı konusunda teknolojik çözümler üretme ve fazla gıdaları değerlendirerek topluma geri kazandırmayı amaçlayan bir girişim olarak 2016 yılından beri hizmet veriyor. 2030 yılına kadar hizmet verdiği özel sektör iş ortaklarının gıda atığı kaynaklı karbon salımını yüzde 50 azaltmayı hedefleyen Fazla Gıda, hedefine ulaşma konusunda kararlı olduğunu gösteren yeni bir adım atarak Fazla adlı mobil uygulamasını tanıttı.

Bigumigu’da yer alan habere göre, uygulama kullanıcılarına, sevdikleri restoran, kafe ve marketlerin üretim fazlası ürünlerini indirimli tekliflerle sunuyor. Böylece, uygulamayı kullanacak kişiler, gıdaların çöpe gitmesini engelleyerek hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de yemek israfını önlemek adına bir adım atmış oluyor.

İklim krizine çözüm odaklı yaklaşırken ekonomik krizle de mücadele etmeyi hedefleyen uygulama, kullanıcılarını restoran, kafe ve marketlerin üretim fazlası “taze yemekleri” ile buluştururken aynı zamanda bu işletmelere destek vermeleri sağlıyor. Uygulama, kullanıcılara sınırlı tekliflerle neleri alabileceği konusunda öneriler sunuyor. Yakınında bulabileceği yerler arasından dilediği ürünü seçebilen kullanıcı, belirtilen saatte işletmenin bulunduğu noktadan kendi ismine hazırlanmış paketini teslim alabiliyor. Dilerseniz Fazla uygulamasında yer almasını istediğiniz işletmeleri buradan önerebilirsiniz.

Peynirli sandviç tweet’i NFT olarak satılmayı bekliyor

Fyre Festivali* katılımcılarından fotoğrafçı Trevor DeHaas’ın sözde göz alıcı etkinliğin o kadar da göz alıcı olmayan peynirli sandviçiyle ilgili viral tweet’i şimdi NFT olarak satılıyor.

Fotoğrafçı yemeğin fotoğrafı ile birlikte paylaştığı tweet’e, “Steven Starr tarafından servis edilen @fyrefestival’in bize vaat ettiği akşam yemeği tam olarak ekmek, peynir ve soslu salataydı.” yazdı. Tweet’e dair Flipkick‘in açık artırma sayfasında şöyle yazıyor: “Fotoğrafçı Trevor DeHaas, uğursuz bir akşam yemeğinden, 2017’nin en ünlü fiyaskosu olan Fyre Festivali’nin en ikonik görüntüsünü yakaladı. Icarus’un cansız bedeni gibi, tost ekmeğinin üzerinde iki gevşek peynir dilimi, insanın kibirinden şikayet ederek yatıyordu. Şimdi ise, tekil bir NFT olarak satılan, paha biçilemez kültürel ithalatın zamansız bir görüntüsü.

 

Fotoğrafçı Trevor DeHaas’ın sözde göz alıcı Fyre Festival’in o kadar da göz alıcı olmayan peynirli sandviçiyle ilgili viral tweet’i NFT olarak satılıyor.

The Verge’de yer alan habere göre, 2017 senesinde atılan tweet, Ja Rule’un NFT platformu Flipkick aracılığıyla müzayedeye çıkarıldı. Orijinal tweet ve telif haklarının sahipliğini, açık artırmanın kazananına devretmek için hazırlanan DeHaas, GoFundMe sayfasına göre, elde edeceği geliri, kendi böbrek nakli harcamaları için kullanmayı planlıyor. Geçmişte, aynı platform üzerinden bir Fyre Fest NFT tablosu 122.000 dolara satılmıştı.

*Fyre Festival’in organizatörleri, festivali, Bahamalar’da ünlü sanatçıların yer alacağı, birinci sınıf yemek servisi olan, Jet Ski ve yat ile ulaşımı içerecek özel, lüks bir müzik festivali olarak lanse etmişti ancak festivale katılmak için 12.000 dolar ödeyen katılımcılar, kendilerine vaat edilenlerle karşılaşamadı. DeHaas gibi katılımcıların sosyal medya paylaşımları, gerçekleşen festivalin reklamı yapılan festivalle hiçbir benzerliği bulunmayan, kötü organize edilmiş, alt düzeyde bir organizasyon olduğunu gözler önüne serdi. Kısa süre sonra davaların açılmasıyla birlikte 2018’de, Fyre Fest organizatörü Billy McFarland, dolandırıcılıktan suçlu bulunarak altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Konuyu merak edenler için Netflix’in kendi yapımı olan “Fyre Festivali Fiyaskosu” nu izlemelerini öneririz.