BEYRUT İÇİN, İSTANBUL’DA

Li Beirut / Beyrut İçin gönüllü insiyatifi yarından itibaren İstanbul’da başlayan bir dizi etkinlik ile patlamanın yaralarını sarmaya hazırlanıyor.

Beyrut’un sembollerinden, Mar Mikhael mahallesinde bulunan boyalı merdivenler.

4 Ağustos günü öğleden sonra Beyrut limanında iki patlama meydana geldi. Patlamalar en az 220 kişinin ölümüne, 7 bin kişinin yaralanmasına, 10–15 milyar ABD doları tutarında maddi hasara neden oldu ve tahminen 300 bin kişiyi evsiz bıraktı.

Li Beirut / Beyrut İçin gönüllü insiyatifi yarından itibaren İstanbul’da başlayan bir dizi etkinlik ile patlamanın yaralarını sarmaya, gerçekleştirilen faaliyetlerden elde edilen tüm geliri doğrudan Lübnan’daki güveniler yerel kuruluşlar Matbakh el Balad, Beb w’ Shebbek ve Lübnan Kızıl Haçı’na aktararak Beyrut’ta yeniden inşaya destek olmaya hazırlanıyorlar.

Matbakh el Balad, Lübnan’da gıda güvenliği üzerinde çalışıyor ve Lübnan’daki ihtiyaç sahiplerine sıcak yemekler ve yiyecek paketleri sağlıyor. Beb w’ Shebbek, patlama nedeniyle yıkılan 80.000 evin kapı ve pencerelerini yeniden inşa ediyor. Lübnan Kızıl Haçı ise en muhtaç durumdaki bireyleri acil durum müdahalesi altında destekliyor.

Li Beirut/ Beyrut İçin etkinlikler dizisi Istanbul Concept Gallery’nin organize ettiği ‘Art for Beirut’, Lübnanlı fotoğraf sanatçısı Grégory Richa’nın ‘Sea Roads’ ile illüstratör Wissaam Eid’in ‘this doesn’t count’ işlerinin kürasyonundan oluşan Beyrouth-Istanbul sergisiyle başlıyor. ‘Sea Roads’ 17 Ekim’e kadar Cezayir’de, ‘this doesn’t count’ 10- 11 Ekim’de 360 Istanbul’da görülebilecek.

 

3 Ekim Cumartesi günü USLA Akademi ise ‘Cook For Beirut I’ etkinliği ile Lübnanlı şef Hadi Hazim’in Lübnan’ın vejetaryen lezzetleri workshop’una ev sahipliği yapıyor. 4 Ekim Pazar günü ise USLA Akademi’de Lübnanlı şef Ali Makkeh Güney Lübnan gastronomisinin vegan lezzetleri workshop’unu veriyor olacak.

Li Beirut / Beyrut İçin etkinlikler dizisinin kapanış yemeği ise 11 Ekim Pazar akşamı Cezayir’de insiyatifin destekçileri şefler Yalçın İnam, Yaren Çarpar, Cenk Akkaya, Cem Ekşi ile Bora Korkmaz’ın yanı sıra workshoplarıyla projeye destek veren Lübnanlı şefler Hadi Hazim ve Ali Makkeh’in de katılacağı ‘Chefs for Beirut’ yemeği ile son bulacak.

Beyrut İçin kapsamında tüm etkinliklere katılım sağlamak için beyruticin.com sitesi üzerinden insiyatifin desteklediği bu üç organizasyondan birine bağış yapmanız gerekiyor. Etkinliklere dair daha kapsamlı bilgi için @beyrutiçin hesabını takip edin.

 

Kapak Fotoğrafı: iStock