ŞEF MURAT BOZOK DOKUNUŞUYLA ATIKSIZ MENÜ

Şef Murat Bozok, Alancha’nın misafiri oldu ve Original by Nature menüsünü hazırladı.

İlk durağı Neolokal olan ‘Original by Nature’; şef Murat Bozok’un konuk olduğu Alancha’nın mutfağı ile atıksız menü serüvenine devam ediyor. Sıfır Atık felsefesi ile yaratılan Original by Nature temalı özel menü yüzde 2,6 atık oranı ile, geleceğe miras kalacak doğayı korumayı ve sürdürülebilir bir gastronomi deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz günlerde doğaya saygıdan ilham alan sıfır atık teması ile şef Murat Bozok’un yarattığı özel menü için bir tadımda buluştuk. Malzemesi, içeriği, pişirme teknikleri ve geri dönüşümlü doğa dostu özel paketlemesi ile her detayı atığı azaltmaya yönelik bu menünün kurgusuna geçmeden önce birlikte sıfır atık mutfağı konuşuyoruz: 

 

Şef Murat Bozok’un Original by Nature Menüsü

Malzemelerin farklı tabaklarda yeniden karşımıza çıktığı menünün başlangıcında fırında karnabahar var: Karnabahar; yeşil elma glaze, melisa kombucha’sı ve melisa yağlı tere salatası eşliğinde sunuluyor. Yeşil elma glaze’in hazırlanması sırasında elmaların katı meyve sıkacağında kalan kısımlarının kurutulmasıyla elde edilen elma tozu karnabaharın üzerine serpiliyor. Ceviz kreması ile birlikte servis ediliyor. Tabakta kullanılan melisa yaprakları haşlandıktan sonra kurutularak melisa yağı yapımında kullanılıyor; arta kalan haşlama suyu ise melisa kombucha’ya dönüşüyor. Ceviz kabuklarının tamamı kompost geri dönüşümü için muhafaza ediliyor. Yüzde 96,52 oranında bir geri kazanım ile karnabahar tabağı oldukça lezzetli ve atıksız. Ayrıca fırında karnabaharın kavruk tadı ile cevizin lezzeti viski ile tamamlanıyor.

‘Yeşil Elma Glaze’li Karnabahar, Melisa Kombuchalı ve Elma Tozlu Tere Salatası ile’ tabağının geri kazanım oranı yüzde 96,52.

Ardından ise viski ile pişirilmiş karides, karides tuzu, portakal bisque ile humus geliyor. Karidesin kafaları önce humus için bisque yapımında, kalan kafalar ise süzülerek diğer kabuklarla beraber kurutulup tuz yapılarak lezzet artırıcı olarak kullanılıyor. Bu yemeğin geri kazanım oranı ise yüzde 97. Ayrıca karidesin iyotlu lezzeti, humusun tahılımsı, yağlı notalarıyla eşleşiyor ve yükseliyor.

‘Karides, Karides Tuzu, Melisa Yağı, Portakal Bisque ve Humus ile’ tabağının geri kazanım oranı yüzde 97.

Şef Bozok’un Original by Nature menüsünde sunulan tatlı ise tamamen atıksız: Bozalı ve viskili flambe panna cotta, leblebi tozu ve tarçın.

Original by Nature’ın köklerinde doğadan aldığını bozmadan, koruyarak doğaya geri vermek yatıyor. Tarıma sürdürülebilir yaklaşımı ile bu alanda da farkındalık yaratan Original by Nature, gelecek kuşaklara yaşayan ve üreten bir dünya bırakmayı amaçlıyor.

Şef Murat Bozok’un ‘Original by Nature’ menüsü üç tabaktan oluşuyor.

Detayların Farkı

Sürdürülebilir özel bir paketlemeye sahip olan Original by Nature menüsü; yüzde 95 geri dönüştürülmüş pamuk ve yüzde 5 geri dönüştürülmüş polyesterden üretilen çanta, yüzde 100 geri dönüştürülebilir kraft kutu ve vakumlu paketler ile tekrar kullanılabilir cam kavanozlar içinde evlere geliyor.

‘Yeşil Elma Glaze’li Karnabahar, Melisa Kombuchalı ve Elma Tozlu Tere Salatası ile’, ‘Karides, Karides Tuzu, Melisa Yağı, Portakal Bisque ve Humus ile’ ve ‘Bozalı Flambe Panna Cotta’dan oluşan menü, Alancha Fuudy App üzerinden online olarak sipariş verilebiliyor.

Doğaya saygıdan ilham alan Original by Nature menüleri, Alancha’dan sonra yine sıfır atık teması özelinde İstanbul’un sevilen başka bir mekanında devam ediyor olacak.

#OriginalbyNature

LİAN PENSO BENBASAT

YEMEĞİN BİR TABAKTAN ÇOK DAHA ÖTESİNİ DÜŞÜNEN BİRİ, TABİİ GÜLÜMSEYEREK! HER LOKMADA KEYİF ALMASINI SEVEN, LOKAL LEZZETLERİN, ESNAF LOKANTALARININ PEŞİNDE, GELENEKSEL MUTFAK KÜLTÜRLERİNE MERAKLI, BÜYÜK AİLE SOFRALARIN BAŞ YİYİCİSİ OLMAKTAN GURURLU. KÖKLERE DÖNÜŞ PROJESİYLE BÜYÜKANNELERDEN ZAMANSIZ TARİF İPUÇLARI ÖĞRENİYOR. BİR DE YAŞAMAK İÇİN YİYENLERDEN DEĞİL, YEMEK İÇİN YAŞAYANLARDAN.