KAZANANLAR LİSTESİ & GECEYE DAİR GÖZLEMLER: WORLD RESTAURANT AWARDS

18 Şubat Pazartesi gecesi Paris’te, göz alıcı Palais Brongniart’ta World Restaurant Awards ödül töreninin ilki gerçekleşti. Kapıların akşam saat altıda açılmasıyla sarayın kırmızı halı serilmiş merdivenlerinden bu kez dünya gastronomisinin yıldızları geçti. Gasterea genel yayın yönetmeni Arzu Sak Seyhun davet ile ödül törenini gözlemledi. 

Palais Brongniart’ın iç avlusunda gerçekleşen resepsiyonda davetliler ödül töreni öncesinde ağırlandılar.

Peru gastronomisinin önde gelen çifti şef Virgilio Martinez ile eşi şef Pia Leon ödül törenine ilk gelenler arasındaydı. Sarayın iç avlusu ise gastronomik bir panayır alanına dönüşmüştü. Avlunun ortasında yer alan dikkat çekici Laurent Perrier standı tören öncesi ve sonrasında tüm davetlilere şampanya ikramında bulunurken; tören sonrasında davetliler Singapur Turizm Heyeti sponsorluğunda Singapurlu şefler Justin Quek (restoran JustIN), Alexander Pang (New Ubin Seafood) ve Cheryl Koh (Tarte by Cheryl Kon) tarafından hazırlanmış yemekleri deneme fırsatı buldular. Şef Quek tarafından hazırlanan ve bao bun içinde servis edilen soya sosuyla marine edilmiş ördek ciğeri ve domuz göbeği ile şef Pang’in kızarmış siyah ve kırmızı biberli yumuşak kabuklu yengeci sunulan lezzetler arasında dikkat çekiciydi.

Wolfgat’ın şefi Kobus Van der Merwe; ‘celebrity’ şef Lorna Maseko ve şef Margot Janse, ödül töreni öncesinde.

Gecede bulunan davetliler Fransız gastronomisinin önde gelen isimleri; şef Alain Ducasse, şef Alain Passard ve şef Pascal Barbot ile selfie çektirme yarışına giredursunlar, geceye katılanlar arasında Paris’in yeni jenerasyon gastronomi adreslerinden Septime’in şefi Bertrand Grebaut da bulunuyordu. Ödül törenini izlemeye dünyanın dört bir yanından gelen Çinli-Avustralyalı şef Kylie Kwong, Slovenyalı şef Ana Ros, İngiliz şef Claire Smyth, Brezilyalı şef Alex Atala, geçtiğimiz hafta Brüksel’de Isabelo Foundation adına yardım yemeği düzenleyen Hollandalı şef Margot Janse, İspanyol şef Luis Andoni Aduriz ile Amerikalı şefler Daniel Patterson ile Dan Barber da resepsiyona katılanlar arasındaydı. Ödüllerde adaylıkları bulunduğu halde -Noma da, Refettorio da ‘Etik Düşünce’ kategorisinde adaylar arasındaydılar- şef Rene Redzepi’nin ve şef Massimo Bottura’nın ödül töreninde bulunmaması dikkat çekiciydi. Şef Bottura’nın eşi Lara Gimore ise davete katılmıştı. Geceye Türkiye’den katılan tek şef ise Maksut Aşkar’dı.

Fransız şovmen Antoine de Caunes törenin sunuculuğunu üstlenmişti.

World Restaurant Awards’ın ilk kez gerçekleşen ödül töreninin sunuculuğu Fransız şovmen Antoine de Caunes’e emanet edilmişti. Törenin açılışı ile jüri başkanı Andrea Petrini’nin konukları selamlamasının ardından sahneye çıkan Mirazur’un şefi Mauro Colagreco ‘Yılın Yeni Geleni’ ödülünü Tokyo’da açılan Inua’nın şefi Thomas Frebel ve takımına takdim etti. Oscarlar-vari bir tören atmosferinde gerçekleşen organizasyonun ‘ödülü’ ise Haviland tarafından limoj porselenden üretilmiş beyaz bir tabak heykelcikti.

‘Dövmesiz’ şef ödülünü Youtube fenomeni olan şef Matty Matheson, şef Alain Passard’a takdim etti.

Gecenin dikkat çeken ödülleri arasında ‘Cımbızsız’ küçük tabak kategorisini Tayland’dan restoran Bo.Lan alırken, ‘Yılın Instagram Hesabı’ ödülü ise şef Alain Passard’ın oldu. Yine küçük tabaklardan ‘Dövmesiz Şef’ ödülünü takdim etmek için sahneye çıkan Youtube fenomeni şef Matty Matheson’ın ödülü efsane Fransız şef Alain Ducasse’a takdim ettiği an ise görülmeye değerdi. Ödülün takdiminden sonra ikilinin birlikte çektirdikleri fotoğraf ise sanırız ki gastronomik yelpazenin ne kadar geniş olduğunu gözler önüne seriyordu.

Kategoriler arasında dikkat çeken bir diğer ödül ‘Uzun-format Gazetecilik’ ödülü ise Fool Magazine’de çıkan ‘The Food Circus’ makalesine ithafen gazeteci Lisa Abend’in oldu.

‘Zamana Dayanan Klasik’ kategorisinde ödül 1921 yılından beri faaliyet gösteren La Mere Brazier’i bulurken, 2008’de restoranı yeniden canlandıran Mathieu Viannay’ın ödül konuşmasında yaptığı ‘’ve unutmayın Paris’te değil, Lyon’dayız’’ yorumu alkış buldu.

Adaylar arasında ciddi çekişme bulunan bir başka kategori ‘Rezervasyonsuz ödülünü, Paris, Tokyo, Londra ve Roma’dan adayları sollayarak göğüsleyen Sao Paulo’lu Mocoto’nun şefi Rodrigo Oliveira ise ödülünü kendisi gibi Brezilyalı olan şef Alex Atala’dan aldı.

‘Oriinal Düşünce’ ödülü ise World Restaurant Awards kreatif direktörü Joe Warwick ile jüri başkanı Andrea Petrini tarafından Paris’te bulunan Le Clarence’ın şefi Christophe Pele’ye takdim edildi.

Şef Kobus Van Der Merwe’ye Wolfgat’ın gecede aldığı ilk ödül olan ‘Harita Dışı Mekan’ ödülünü kendisine Top Chef Güney Afrika’nın sunucusu Lorna Maseko takdim etti. Fotoğraf: Marc Piasecki/Getty Images for IMG

Gecenin büyük ödülü ‘Yılın Restoranı’ ise Güney Afrika’dan Wolfgat’ın oldu. Şef Kobus Van der Merwe önderliğinde, Cape Town’un iki saat uzaklığındaki balıkçı kasabası Paternoster’de yer alan Wolfgat, bu bölgenin endemik bitkilerini, ‘strandvelt’ tabir ettikleri ve deniz ile topraktan toplayarak elde ettikleri malzemelerle oluşturulan menüyle günde sadece 24 kuver servis veriyor. ‘Harita Dışı Mekan’ ödülünü de kazanan Wolfgat, gecenin iki ödüle layık görülen tek restoranı da olarak World Restaurant Awards’ın ilk törenine damgasını vurdu.

Ödül töreni sonrasında gerçekleşen after party’de ise Zacapa Rum’ın sponsorluğunda miksolojistler tarafından hazırlanan old-fashioned kokteylleri ile Singapurlu miksolojist Jaden Ong’un ‘Muskat&Karanfil’ isimli kokteyline St Jacques istiridyeleri ile Hot Chips’in DJ’liğinde çalan house parçalar eşlik etti. Gece saat bir sularında sona erdi.

 

 

 

 

World Restaurant Awards ödül sahiplerinin tam listesi:

Büyük Tabaklar

Yılın Restoranı
Wolfgat – Paternoster, Güney Afrika

Yılın Yeni Geleni – Eylül 1, 2017  ile Eylül 30, 2018 arasında açılmış restoranlar arasından seçilir.
Inua – Tokyo, Japonya

House Special – Restorana özel bir yemeğin öne çıktığı kategori
Lido 84  – Domuz mesanesinde pişmiş  ‘Cacio e Pepe’ için, İtalya

Harita Dışı Mekan – Gitmesi bile bir hikaye olan uzak restoranlar
Wolfgat – Paternoster, Güney Afrika

Yılın Atmosferi – Restoranın servisi, akustiği ve genel ambiyansına dair
Vespertine – Los Angeles, A.B.D.

Rezervasyonsuz – Rezervasyon yapmadan gidilebilen restoranlar
Mocoto – Sao Paolo, Brezilya

Etik Düşünce – Çevrecilik ve sosyal sorumluluğu ödüllendirir
Refettorio by Massimo Bottura, dünta üzerinde birkaç lokasyonda

Orijinal Düşünce – Yaratıcılığı ve sanatsal ifadeyi öne çıkaran restoranlar
Le Clarence, Paris, Fransa

Zamana Dayanan Klasik- Son 50 senedir açık fark yaratan restoranlar 
La Mère Brazier – Lyon, Fransa

İleriye Dönük İçecek- Sıvı ikramlarda taze ve yaratıcı  fikirler
Mugaritz – San Sebastian, İspanya

Yılın Etkinliği – Pop-up ve gezgin restoran ve etkinlikler
Refugee Food Festival, Fransa (ve dünyada)

Yılın İşbirliği – Restoranların tedarikçileriyle işbirliklerini ödüllendirir
Cafe Paradiso ve Gort na Nairn Çiftliği, İrlanda

Küçük Tabaklar

Uzun-Format Gazetecilik – Çünkü hala derinine makalalere ihtiyacımız var.

Lisa Abend  Fool Magazine’de yayınlanan ‘The Food Circus’ makalesi.

Cımbızsız – Tabaklamada cımbız yerine elleri kullanan mekanlar
Bo.Lan, Tayland

Yılın Instagram hesabı
Alain Passard @alain_passard

Dövmesiz Şef – Vücudunu tuvale dönüştürmeyen şefler
Alain Ducasse

Yılın Yemek Arabası – Masa yanı servisin hala moda olduğuna inananlar
Ballymaloe House, İrlanda

Kırmızı Şarap Servis Eden Restoran – Modayı es geçip kırmızı üzümü destekleyen mekanlar
Noble Rot, Londra, İngiltere

Daha fazlası için:

World Restaurant Awards kreatif direktörü Joe Warwick ile jüri başkanı Andrea Petrini’nin dünya basınında yayınlanan tek röportajı Gasterea’da. 

 

 

Fotoğraflar: World Restaurant Awards
ARZU SAK SEYHUN

Gastronom, peynir tadımcısı, meraklı ve heyecanlı bir yemek hikayecisi, bir nevi dünya vatandaşı. Yemeğin insana ve farklı kültürlere dair anlamlarının mütemadiyen peşinde.