‘DINNER FOR ONE’

Ya da ‘Her Yıl Olduğu Gibi Aynı Prosedür’.

Her memleketin, her kültürün yeni yıl adetleri farklı. Enteresandır ki, İngiltere’de neredeyse hiç bilinmeyen, bir sofra başında geçen  mütevazi bir televizyon parodisi, yaklaşık 50 senedir Almanya’da tüm evlere konuk oluyor. Almanya’da popüler kültürün bir parçası haline gelmiş, bir nevi kültleşmiş ‘Dinner for One’a daha yakından bakıyoruz. 

 

Amerika’da, geri sayım bittiğinde yeni yıl öpücüğünü paylaşacak birini bulmak için meydan okunuyor, Almanya’da ise her yılbaşı gecesi televizyonda yayınlanan 18 dakikalık siyah beyaz bir İngiliz komedisini izlemek için ekran başına geçiliyor.

The 90th Birthday adıyla da bilinen Dinner for One, ilk on yılında Alman televizyonunda sadece ara sıra tekrarlanırken 1972’de, Hamburg’daki kamu televizyon kanalı NDR’de Yılbaşı gecesine özel yayınlanmaya başlıyor ve kısa sürede Alman yılbaşı kutlamalarının düzenli bir parçası haline geliyor. Üstelik, skeçin yılbaşı gecesi ile hiçbir bağlantısı da bulunmuyor ve İngilizce olmasına rağmen televizyon kanallarının çoğu altyazısız olarak yayınlıyor.

Akşam olduğunda milyonlarca kişi bu yılbaşı geleneğine katılarak televizyonlarının etrafında toplanıyor ve bir kez daha o sevilen, tanıdık, tatlı bir keman sesi ile açılan sahne ile buluşuyor. Bir yemek odası, beş konuk için zarif bir şekilde hazırlanmış bir masa, yakılmış şamdanlar, karo zemin üzerine yayılmış kaplan derisi bir halı ve bir uşak…

 

Dinner For One’ın James (Freddie Frinton) ve Miss Sophie’si (May Warden).

Sahneye uşak James’in ardından bu yılki doğum günü yemeğine davet ettiği arkadaşlarının çoktan öldüğünü oldukça unutmuş 90 yaşındaki Bayan Sophie giriyor. Bu yüzden, hayali konuklara hizmet etmek ve onlar adına Bayan Sophie’nin sağlığına defalarca içki içmek yani “her yıl olduğu gibi aynı prosedürü” uygulamak James’e düşüyor. James’in her kadeh kaldırmadan önce kederli bir şekilde sorduğu “Geçen yılki prosedür, Bayan Sophie?” sorusunu Bayan Sophie, “Her yıl olduğu gibi aynı prosedür, James,” diye cevaplıyor.

Aynı prosedür” cümlesi, yemeğin ardından son bir kez daha tekrarlandıktan sonra uşak James, Bayan Sophie’ye yatağa kadar eşlik ediyor ve bilerek seyirciye dönerek “Elimden gelenin en iyisini yapacağım!” demesi ile birlikte skecin sonuna geliniyor.

Dinner for One o kadar uzun zamandır popüler ki, İngilizce sloganı “Her yıl olduğu gibi aynı prosedür” (Ed. İngilizce’de ‘same procedure as every year’) sohbetlerde veya siyasi tartışmalarda duyacak kadar Alman dilinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda.

Yıllar geçtikçe, Almanya’da bir kült klasik haline gelen Freddie Frinton ve May Warden’ın oynadığı 18 dakikalık komedi skeçi, Alman tarihinin en çok izlenen TV programı ünvanını kazanmış durumda ve şimdiye kadar ki en çok tekrarlanan televizyon programı olması nedeniyle Guinness dünya rekorunu da elinde tutuyor.

Bu skeçin Norveç yapımı punk versiyonu ve Türk-Alman yapımı Döner for One adlı versiyonu gibi yüzlerce parodisi üretilmiş durumda. Euros for No One adlı 2011 yapımı, Almanya başbakanı Angela Merkel’in ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Euro bölgesi borç kriziyle ilgili dijital bir versiyonunu içeriyor. Netflix de 2016’da kendi dizilerinin tanıtımı için hazırladığı Netflix orijinal yapımı Dinner for One parodisini yayınladı ve üstelik bu parodide 90. yaş gününü kutlayan yaşlı kadının gelmeyen konukları House of Cards’tan Frank Underwood, Narcos’tan Pablo Escobar, Better Call Saul’dan Saul Goodman ve Orange Is The New Black’ten Crazy Eyes. Anlaşılan, Netflix geleceği görmüş diyebiliriz; nitekim bu yılbaşında evlerimize bir tek dizi karakterleri konuk olacağa benziyor.