ŞEF MÜGE ERGÜL’DEN: TUTTİ

 

 

Şef Müge Ergül’ün Tutti’si, hem bir deli/kantin, hem de bir catering girişimi.

Şef Müge Ergül’ün Bebek’in göbeğinde, fakat karmaşasından uzak, sağlıklı tariflere modern dokunuşlarıyla hayat verdiği yeni girişimi Tutti’ye ilk bakış. 

Tutti İtalyanca’da hepsi bir arada, hep birlikte demek. Şef Müge Ergül’ün de kendi mekanı için hayali herkesin bir arada yemek yediği, bolca çeşit içeren keyifli sofraların kurulduğu bir alan olunca, Tutti’de bu hayalin birebir yansımasını görmek şaşırtmıyor bizi.  Ön cepheden ışık alan mekan ufak olmasına rağmen yükselen tavanı, ferah, yalın iç mekan tasarımı ve mekanda her gelenin birlikte oturarak yan yana yiyebileceği, yerken sohbet edebileceği, samimi, ortak ahşap masasıyla bir restorandan çok bir kantin/deli aslında. Ergül, kendi yaşadığı mahallede sağlıklı ve farklı yemek seçenekleri sunan bir mekanın eksikliğini gördükten sonra Tutti’yi burada, yani Bebek’te açmaya karar vermiş. Tutti’nin kapısının önünde ayrıca iki masası daha bulunuyor.

 

Tutti’ye şayet aç girdiyseniz; açık mutfak ile servis alanını birbirinden ayıran camekanlı tezgahta sıralanmış çeşit çeşit sıcak ve soğuklar gözünüze çarpacaktır. Şef Müge Ergül’den beklediğimiz üzere; Tutti’de servis edilen tüm yemeklerde kullanılan malzemelerin yerel üreticilerden gelmesine özen gösteriliyor. Menünün günlük olarak değiştiği Tutti’de her gün ortalama bir veya iki çeşit çorba, altı çeşit salata, üç sıcak ana yemek ile tatlı çeşitleri Müge Ergül’ün hassasiyetiyle hazırlanıyor; hem göze, hem de damağa hitap ediyor.

Tutti’yi ziyaret ettiğimiz gün yemeğe Hindistan cevizi sütlü yeşil kabak çorbası ile başladık. Sonrasında salata seçkisinde ise mandalinalı zeytinyağlı yer elması, narlı otlu humus, lime’lı salatalıklı cacık, chili biberli çıtır sarımsaklı brokoli salatası, avokadolu Şili biberli fırın sebzeler ve otlu trüf yağlı çiğ kereviz salatasının tadına baktık. Günün ana yemekleri ise fırınlanmış minekop balığı ve sebzeli kinoa salatası, marine edilmiş ızgara dana eti ve karamelize soğanlı patates püresi, son olarak da uzun pişmiş pekmezli hindi ve otlu narlı basmati pilavı idi. Tatlılara gelince, Şef Müge Ergül tatlıların da hemen her gün değiştiğini, hem sağlıklı kalmak, hem de tatlıya doymak isteyenler için orta yolu bulduklarını söyledi.

 

Yeni kısıtlamalardan önce sayıca az masası olsa da, Tutti’de hep bir insan sirkülasyonu vardı; önümüzdeki dönemde ise haliyle paket servis ön planda. Mahallede yaşayan veya çalışanlara pratik, sağlıklı ve lezzetli yemek opsiyonu sunuyor Tutti. Açıldıkları günden beri özellikle salata çeşitlerinin büyük ilgi gördüğünü söylüyor Ergül. Gel-al paket servisinin yanı sıra Tutti’den kişiselleştirilmiş menü ile catering servisi de alabiliyor, bir gün önceden kişi sayısıyla sipariş vermek kaydıyla, Tutti’nin yemekleriyle evinizde kendi sofranızı kurabiliyorsunuz. Nitekim Tutti sadece bir mekan olarak değil; butik ve özenli bir catering servisi olarak da tasarlanmış.

Çok kısa bir zaman önce, pandemi kısıtlamalarından hemen önce açılmasına rağmen Tutti’nin şimdiden düzenli müşterileri olmaya başlamış. Masaları şimdilik boş kalmak durumunda olsalar da; özellikle öğle saatlerinde gel-al paket almaya gelenler çoğunlukta. Günlük menü ise @tuttibebek hesabında.

 

Fotoğraflar: Nil Erdoğan / ©Gasterea Magazine.