NELER PİŞİYOR?

Seaspiracy, Scrapsbook, Meghan Markle x Humphrey Bogart ile Burger King’in Kadınlar Günü yanlışı 

Seaspiracy belgeseli 24 Mart’tan itibaren Netflix’te izlenebilir.

Seaspiracy denizlerdeki gerçeği ortaya çıkarmaya geliyor

24 Mart’ta yayınlanacak olan orijinal Netflix belgeseli Seaspiracy, balıkçılık endüstrisinin en derin sırlarından bazılarını ortaya çıkararak denizlerdeki soğuk ve acımasız gerçeği geniş bir izleyici kitlesine ulaştırmayı hedefliyor.

“Nefesleri kesen Cowspiracy‘nin, okyanus odaklı devam belgeseli” olarak nitelendirilen Seaspiracy, hem dünyamız hem de kendimiz için okyanusları korumanın aciliyetini gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Cowspiracy, endüstriyel hayvancılığın çevreye olan etkisini izleyicilere gösterirken aynı zamanda balıkçılık endüstrisine de değinmişti.

Ticari balıkçılığın okyanuslara nasıl zarar verdiğini, iklim değişikliğine etkisini, sektörde çalışan işçilere nasıl zarar verdiğini ve daha fazlasını aktaracak olan Seaspiracy’nin yapımcılığını yine Kip Andersen üstlenirken, yönetmen koltuğunda Ali Tabrizi yer alıyor. Plant Based News’in aktardığına göre, Andersen, geleceğini ve okyanusları önemseyen herkesi bu filmi izlemeye davet ediyor ve filmin çevre bulmacasının en önemli eksik parçasını ortaya çıkardığının altını çiziyor. Seaspiracy’nin yardımcı yönetmeni Lucy Tabrizi, “Dünyadaki en inanılmaz habitatı korumak için çok geç olmadan acilen bu çok önemli konuyu konuşmalıyız … ve bu film bunu kıvılcımlandıracak.” diye belirtiyor.

24 Mart’ta Netflix’te yayına girecek Seaspiracy fragmanı:

 

Gıda artıklarının başrolde olduğu yeni bir yemek kitabı: Scrapsbook

IKEA Kanada, Instagram sayfası üzerinden yeni bir yemek kitabı olan ScrapsBook‘un yayınlandığını duyurdu. Yemek kitabı, IKEA’nın 2030 yılına kadar iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunan pozitif bir işletme olma hedefinin bir parçası. Yalnızca yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerle tasarım yapmayı ve şirketin kendi mutfaklarındaki atıkları azaltmayı amaçlayan şirket, kitabın yayınını duyurdukları açıklamada, Kanada’da her yıl tahmini 2,2 milyon ton gıda israf edildiğini ve her gün boşa harcanan gıdanın neredeyse üçte ikisinin aslında yenilebilir olduğunu belirtiyor. IKEA Kanada, gıda artıklarından hazırlanan tariflerin yer aldığı ScrapsBook ile bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Gıda artıklarından nasıl yemek yapılabileceğini göstermeyi hedefleyen Scrapsbook, IKEA’nın 2030 yılına kadar iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunan pozitif bir işletme olma hedefinin bir parçası.

Hazırladıkları tariflerle kitaba katkıda bulunan Kuzey Amerika’dan 10 şef arasında Quebec’te yaşayan Fisun Ercan da bulunuyor ve kitapta beş ayrı tarifle yer alıyor. Montreal Gazetesi’nin aktardığına göre Su ve Barbounya adlı restoranlarında Montreal’lileri Türk mutfağına dair incelikli yorumlarla tanıştıran ve yerel bir üne sahip Ercan, “Bir aşçı olarak kullandığım malzemeleri önemsemekten kendimi sorumlu hissediyorum. Misyonum insanları israf etmemeye teşvik etmek. Sıfır atık yaşam tarzını benimsemelerine yardımcı olacak bir örnek oluşturmak ve bunun için elimizdeki araçları paylaşmak istiyorum.” diyor.

Kitaba çevrimiçi olarak ulaşılabilir ve ücretsiz olarak buradan indirilebilirsiniz.

 

Burger King’in Dünya Kadınlar Günü kampanyası tatları kaçırdı

Burger King’in Birleşik Krallık Twitter hesabında (@BurgerKingUK) geçtiğimiz Dünya Kadınlar Gününü kutlamak için paylaşılan “Kadınlar mutfağa aittir” tweet’i haklı olarak tepki çekti.

@BurgerKingUK, “Kadınlar mutfağa aittir,” yazdı, ardından takip eden tweet’te ise, “Elbette, eğer istiyorlarsa. Şeflerin sadece% 20’si kadın. Kadın çalışanların aşçılık kariyeri elde etme fırsatını güçlendirerek restoran endüstrisindeki cinsiyet oranını değiştirmeyi hedefliyoruz” sözlerini ekleyerek Burger King’de kadın şefler için bir burs programı başlatma sözü verdi. Paylaşılan tweet’in tepkiyle karşılaşması üzerine hesap bazı şikayetleri ise şöyle cevapladı: “İngiltere restoran endüstrisindeki şeflerin yalnızca % 20’sini kadınların oluşturmasının garip olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, daha fazla kadın çalışanımıza aşçılıkla ilgili bir kariyer yapma şansı vermek için bir burs oluşturduk.”

Burger King’in Dünya Kadınlar Günü tweet’i ciddi tepki çekti.

Son olarak Burger King, basın bülteni ve New York Times’da bir tam sayfa ilan yayınlamayı tercih etti ve yaptığı açıklamada,”Bugün İngiltere’deki twee’timiz, şeflerin ve baş şeflerin yalnızca küçük bir yüzdesinin kadın olduğu gerçeğine dikkat çekmek için paylaşıldı. İlk twee’timize tüm açıklamayı dahil etmemek bizim hatamızdı ve ileriye dönük olarak faaliyetlerimizi düzelttik; çünkü insanlar taahhüdümüzün tamamını okuduğunda, bu önemli fırsata olan inancımızı paylaşacaklarından eminiz,” sözlerine yer verdi.

Haberi aktaran Refinery29’un yazarı Lydia Wang paylaşılan tweet’e dair mutfak endüstrisinde kadınların yetersiz temsil edilmesine ilişkin farkındalığı artırmayı amaçladığını, ancak birçok kullanıcının, ifadeyi en iyi ihtimalle gerici ve mantıksız, en kötü ihtimalle de cinsiyetçi bulduğu yorumunu yapıyor.

 

Meghan Markle’ın geçmişte çalıştığı dondurulmuş yoğurtçunun satışları zıpladı

7 Mart günü Oprah Winfrey’nin Meghan Markle ve Prince Harry ile yaptığı röportaj esnasında Sussex Düşesi gençliğinde Los Angeles’ta bulunan dondurulmuş yoğurt zinciri Humphrey Yogart’ta çalıştığını kısaca belirtince yoğurt dükkanının satışları bir anda arttı.

Oprah Winfrey’nin röportajı sırasında Meghan Markle’ın geçmişte çalıştığı dondurulmuş yoğurtçunun adını telaffuz etmesi, yoğurtçunun satışlarını arttırdı.

Britanya’nın kraliyet ailesi üyeleri olarak Meghan Markle ve Prince Harry’nin, Oprah Winfrey’e ırkçılık, çifte standart ve akıl sağlığı sorunlarının dikkatsizce ele alındığı yaşantılarını anlatırken, Sussex düşesi gençliğinden beri çalıştığını da sözlerine ekledi. Markle, Winfrey’e “Garson, aktris, prenses, düşes oldum. Fakat ben hep Meghan oldum. Tanrıya şükür o yaşam deneyimini tattım. Şükürler olsun ki çalışmanın değerini her zaman bildim. İlk işim ise 13 yaşındayken Humphrey Yogart adlı dondurulmuş yoğurt dükkanındaydı,“dedi.

Food&Wine’ın aktardığına göre, Humphrey Yogart’ın Los Angeles şubesi, ortalama bir Pazartesi günü çok daha az müşteriye hizmet vermeyi beklerken, Oprah röportajının yayınlanmasının ardından beklenenden kat ve kat fazla kişiye hizmet verdi. Haberde, röportaj yayınlandığından beri dükkana gelen müşterilerin Düşes Meghan’ın iş tecrübesi hakkında sorular sorduğu, özellikle “Kovuldu mu?” sorusuna yanıt aradıkları aktarılıyor. Mağaza sorumlusu Greg Rogers, bu sorunun cevabının “kesinlikle hayır” olduğunu belirtti, ayrıca komedyen Jamie Kennedy’nin, bir Humphrey Yogart şubesinden işte yemek yediği için kovulduğunu da itiraf etti.