NELER PİŞİYOR? FRANSIZLARIN PANDEMİDE FAVORİ PEYNİRİ HANGİSİ?

Fransa’nın 2020’deki favori peynirinden İzlanda’da yanardağda yenen sosisli sandviçe, José Avillez ve Maison Christian Dior iş birliğinden Louvre’un yeni kahvesi Café Alain Ducasse’a kadar güncel haberler.

Fransa’nın 2020’deki favori peyniri Mozzarella oldu!

The Guardian’ın aktardığına göre, pandemi sırasında Fransa’da peynir satışları arttı ve özellikle mozzarella en çok tercih edilen peynir oldu.

Fransız yemek dergisi Les Marchés’nin paylaştığı rakamlara göre Fransa’nın 2020’de evde tüketime yönelik peynir alım rakamları tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak inek sütünden yapılan peynir satışlarının genel olarak yüzde 9,4 arttığı görülse de, mozzarella yüzde 21,2’lik bir sıçrama ile en kayda değer artışı yakaladı.

Mozzarella’nın ardından çoğunlukla şarküteri ürünleri ile servis edilen ve eritilerek yenen raclette’in satışlarındaki artış yüzde 12,2 comté’nin yüzde 8,2 ve emmental’in yüzde 7 olarak kayıtlara geçti. Les Marchés,  peynire olan ilgiyi ise şu şekilde değerlendiriyor:  “Özellikle ilk karantina sırasında evde yemek pişirmenin artmasından dolayı bu artış görülmüş olabilir. Peynir, özellikle eritilerek tüketildiğinde “rahatlık”la eş anlamlı oluyor ve yemeklerin yanında her zaman da eğlenceli bir eşlikçi. Ayrıca kolay ve hızlı bir yemek için çoğunlukla akşamları menünün bir parçası olarak kullanılıyor.

Pandemi döneminde Fransa’da raclette satışlarında ise yüzde 12,2’lik bir artış görüldü.

2017 rakamlarına göre, Fransızlar Avrupa’da Danimarkalılar, İzlandalılar ve Finliler’den sonra yılda ortalama 26,4 kg peynir tüketiyorlar. Fransa’da şimdiye dek en popüler peynir camembert iken, ardından comté geliyordu. Anketörler Fransızlara peynirsiz bir öğün yeme konusundaki görüşlerini sorduğunda, aldıkları en yaygın yanıt ise “hayal edilemez”.

Özellikle mozzarella’ya dair talebin artışına bakılırsa Fransızlar pandemi döneminde evde pizza yapmayı tercih etmiş olabilirler!

Şef José Avillez ve Maison Christian Dior’dan çok duyulu yemek deneyimi

Portekizli Şef José Avillez, Maison Christian Dior’un en beğenilen kokularından esinlenen çok duyulu bir menü oluşturmak için House of Dior ile iş birliği yaptı. Bu özel iş birliği, şefin Dubai’de bulunan ilk uluslararası restoranı Tasca’da sadece 25 Mart-1 Nisan tarihleri arasına özel servis edildi.

şef Jose Avillez, Dubai’de bulunan restoranı La Tasca’nın mutfağında. Fotoğraf: Mandarin Oriental

Esquire’ın aktardığına göre Şef José Avillez, altı çeşitten oluşan menüdeki her parfümün notalarını ortaya çıkarmak için Maison ile yakın bir şekilde çalıştı ve “yanık avokado kokteyli ve Algarve karidesi” ile “fesleğen reçeli kokulu barbun” gibi yemekler oluşturmak için benzersiz lezzetleri harmanladı. Menüdeki her tabak, Körfez bölgesindeki en popüler Christian Dior kokuları ile eşleştirildi: Gris Dior, Oud Rosewood, Oud Ispahan, Purple Oud, Ambre Nuit ve Maison’a en son eklenen Tobacolor.

Şef Avillez, ”Yemekte böylesine benzersiz bir konsept yaratmak, umarım insanlara yemek yemekten daha fazlası için ilham verir” diye belirtti.

Sosisli sandviçinizi patlayan yanardağ manzarasında yemek ister miydiniz ?

İzlanda’nın Fagradalsfjall kentindeki Geldingardalsgos yanardağı, 6.000 yıllık uyku hali sonrasında 19 Mart’ta patladı ve 800 yıldan fazla bir süredir Reykjanes yarımadasındaki ilk volkanik patlama oldu. Geldingardalsgos yanardağını inceleyen bir grup bilim adamı ise, lava oldukça yaklaşarak lav üzerinde sosis pişirdiler. Araştırmacıları, Reuters’ın yayınladığı videoda, lav üzerinde sosisli pişirirken ve hatta ekmeklerini kızartırlarken görüntülemek mümkün. Lavın yakınında görüntülenen araştırmacılar oldukça rahat gözüküyorlar ve hazırladıkları sosisli sandviçe ketçap eklemeyi de ihmal etmiyorlar.

 

 

Food & Wine‘ın aktardığına göre, İzlanda Acil Durum Bakanlığı, yanardağın hala oldukça tehlikeli olduğunu hatırlattı : “Kurtarma ekipleri, bir kez daha yanardağ patlamasının insanlar için son derece tehlikeli bir fenomen olduğunu hatırlatmak istiyorlar. Tehlikeli olan yalnızca lav akışının kendisi değil, aynı zamanda sıcak magmanın, kar ve buzla temas etmesi sonucu meydana gelebilecek yeraltı suyu patlamalarıdır.

Geçtiğimiz haftalarda, Avrasya’nın en yüksek yanardağı olan Klyuchevskaya Sopka’ya tırmanan bir grup yürüyüşçü de soğumakta olan ama yine de hala çok sıcak lavın üzerinde sosisli pişirmeyi tercih etmişlerdi.

Şef Alain Ducasse’tan Louvre’a özel kahve : Café Alain Ducasse

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Paris’teki Louvre Müzesi, Mart ayının sonundan itibaren şef Alain Ducasse tarafından tasarlanan seçkin bir kahve seçkisini kafesinde ve mağazasında sunmaya başladı. Dünyanın en fazla Michelin yıldızına sahip olan Alain Ducasse ve ekibi tarafından tasarlanan kahveye, Café Alain Ducasse adı verildi.

Şef Alain Ducasse tarafından yaratılan kahve karışımı Louvre Müzesi’nin kafesinde servis edilmenin yanı sıra Louvre mağazasında da satışa sunulacak.

Reporter Gourmet’nin aktardığına göre, kahve, üretimin mükemmelliğini ve kavrulmanın hassasiyetini sunan eşsiz, nadir bir karışım. Bu özel kahvenin doğuşuna eşlik eden fikri Alain Ducasse, “Kahveyi hafifçe kavurduk ve kahvenin bileşenine giren orijinal ürünlerin niteliklerini korumaya karar verdik. Bizi ilgilendiren şey, farklılıkları arttırmak ya da daha doğrusu benzersizliklerini arttırmaktır: doğanın ürettiği şeyi korumak ve onu değerli bir şekilde muhafaza etmek.” şeklinde açıklıyor ve şef, “Louvre için özel tasarlanan bu kahvede bile tarzımızı ve zevkimizi ortaya koymak istedik” diyor.