NELER PİŞİYOR?

Netflix’in yeni şovu Waffles + Mochi’den Krispy Kreme’in donut hediyesine, içtiğimiz şarabın fiyatının bizi nasıl etkilediğinden Massimo Bottura ile yeni Tokyo Gucci Osteria’ya kadar güncel haberler.

Şefler ve Michelle Obama Netflix’in yeni şovu Waffles + Mochi’de buluştu

Michelle Obama, 16 Mart’ta yayınlanan yeni çocuk yemek programı Waffles + Mochi ile Netflix’te yerini aldı. 10 bölümlük şov, bir süpermarkette çalışan ve günlük malzemeleri öğrenmek için boş zamanlarını dünyayı dolaşarak geçiren iki kukla arkadaş Waffles ve Mochi’nin maceralarını anlatıyor.

Beyaz Saray’da geçirdiği süre boyunca çocukların beslenmesine yönelik yardımlarda bulunan Obama, gösterinin “tamamen iyi yemeği keşfetmek, pişirmek ve tabii ki yemek hakkında” olduğunu Instagram gönderisinde paylaştı. Ortalama 20-25 dakika süren 10 bölümün her biri, domates, mantar ve mısır gibi ürünlerden kilerde her daim bulunan tuz, ot, baharat, pirinç ve turşu gibi farklı farklı temel yemek malzemelerine odaklanıyor. Kuklalar, Obama tarafından seçilen yerel şefleri ve büyük isimleri ziyaret etmek için Peru’dan Japonya’ya, Oakland’a kadar geniş bir rotada seyahat ediyor.

Şovda, yetişkin yemek severleri de heyecanlandıran birçok tanıdık yüz yer alıyor. Waffles ve Mochi’ye otların ve baharatların arasındaki farktan İtalya’da nasıl tortellini yapılacağına kadar her şeyi gösteren Samin Nosrat, José Andrés, Massimo Bottura, Preeti Mistry, Mashama Bailey, Bricia Lopez, Pía León ve Michael Twitty dahil olmak üzere çok sayıda özel mutfak misafirleri var. Fine Dining Lovers’ın aktardığına göre, Obama, “Çocuklar buna bayılacak, ancak yetişkinlerin de bol bol kahkaha atacağını ve mutfak için tüyo alacaklarını biliyorum” diyor.

Krispy Kreme’den aşı hediyesi

Krispy Kreme’in aşı hediyesi donut oldu.

ABD, COVID-19 aşılarını yapmaya devam ederken, Krispy Kreme aşı yaptırarak kendilerini ve başkalarını koruyanlara tatlı bir destek sunuyor: ücretsiz donut.

22 Mart itibari ile Krispy Kreme, geçerli bir COVID-19 aşı kartına sahip herhangi müşterisine ülke çapındaki tüm şubelerinde geçerli ücretsiz bir adet donut verileceğini duyurdu. Eater’da yer alan habere göre, Moderna veya Pfizer aşılarının iki dozundan en az birini veya Johnson & Johnson aşısını yaptıran müşteriler promosyondan yararlanabilecek. Üstelik aşılanan misafirler, ikonik donut dükkanının uygulamaya soktuğu bu promosyondan tek sefer değil 2021 boyunca dilerlerse her gün yararlanabilecek

Krispy Kreme ayrıca, aşıların uygulanmasına yardımcı olan sağlık çalışanlarını ve gönüllülerini, önümüzdeki haftalarda ülke çapında seçilecek aşılama merkezlerine ücretsiz donutlarından göndererek desteklemeyi hedefliyor.

Markanın pazarlama Sorumlusu Dave Skena, “Hepimiz COVID-19’u olabildiğince hızlı bir şekilde geride bırakmak istiyoruz ve aşı kendilerine ulaşır ulaşmaz aşılanarak ülkeyi güvenli kılmak için üzerine düşeni yapan herkesi desteklemek istiyoruz” diye belirtiyor.

Şarabınızın fiyatı memnuniyetinizi etkiliyor mu?

Food&Wine’da yer alan habere göre, Uluslararası bir psikolog grubu, Food Quality and Preference dergisi tarafından yayınlanan bir makalede, “Fiyat bilgisinin şarabın öznel deneyimi nasıl etkilediğini” inceledi. Yazarlar, araştırmalarını benzersiz kılan şeyin, “fiyat bilgilerini gerçekçi bir şarap tadımı ortamında açıkça manipüle etmesi” olduğunu belirtiyor. Araştırmaya göre, fiyat konusunda yanılgıya düşmek şaraptan daha fazla keyif almamıza yardımcı olabilir.

Çalışmada ortaya konan tek büyük fark, tadımcıların ucuz şarapları, kendilerine daha pahalı oldukları söylendiğinde daha hoş bulmaları oldu.

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nde düzenlenen tadım sırasında gözü bağlı 140 tadımcıya “düşük, orta ve yüksek fiyatlı” olarak nitelendirilen üç İtalyan şarabı verildi ancak bazı şaraplar fiyat bilgisi verilmeden, bazıları doğru fiyat etiketiyle, bazıları ise yanıltıcı fiyatlandırmalarla sunuldu. Şarapların “yoğunluğunu” derecelendirmeleri istendiğinde, tadımcıların derecelendirmeleri büyük ölçüde fiyatla ilişkilendirildi. Ancak şarapların “hoşluğunu” derecelendirmeleri istendiğinde işler değişmeye başladı: Ucuz şarapların dört kat daha pahalı olduğu söylendiğinde, tadımcılar şarapları daha hoş olarak değerlendirdi ve yine de, en pahalı şaraplar fiyatın sadece dörtte birine mal olarak sunulduğunda, hoşluk oranları hemen hemen aynı kaldı. Sonuç olarak, bu çalışmada ortaya konan tek büyük fark, tadımcıların ucuz şarapları kendilerine daha pahalı oldukları söylendiğinde daha hoş bulmaları oldu.

Basel Üniversitesi psikoloji fakültesi üyesi ve derginin ortak yazarı Profesör Jens Glaab, çalışmanın çıkarımının arkadaşlarınıza yalan söylemek olmaması gerektiğini düşünüyor ve “Şarabın tadıyla gerçekten ilgileniyorsanız, fiyatı ana ilke olarak kullanmayın, duyularınıza güvenin” diyor.

Massimo Bottura, Tokyo’ya Gucci Osteria’yı götürüyor

Dünyanın önde gelen lüks İtalyan moda markası Gucci ve dünyaca ünlü İtalyan şef Massimo Bottura iş birliğinin meyvesi restoran zinciri Gucci Osteria’nın üçüncü durağı Gucci Osteria Tokyo’nun bu yılın sonunda açılması bekleniyor.

Gucci Osteria da Massimo Bottura, Gucci Osteria çatısı altında aynı değerleri ve ilkeleri paylaşan bir dizi çağdaş restoran. Seçkin dünya şehirlerinde yer alan restoranların her biri, kendi farklı ve benzersiz kimliklerini yaratıyor. Food and Wine Gazette’nin aktardığına göre, henüz bir tarih açıklanmamış olsa da restoranın Gucci Namiki mağazasının üst katında açılması bekleniyor. Gucci Osteria Tokyo’nun küratörlüğünü üç Michelin yıldızlı şef Massimo Bottura ile birlikte Floransa’daki orijinal Gucci Osteria’nın baş şefi Karime Lòpez üstlenecek.

Tokyo’da yer alacak olan restoran, Gucci Osteria için üçüncü küresel durak olacak. İlk restoran Gucci Osteria Ocak 2018’de Floransa’da, ikincisi ise Şubat 2020’de Beverly Hills, Los Angeles’ta açılmıştı.

Gucci Osteria Floransa’da bir sofra. Fotoğraf: Gucci
Kapak Fotoğrafı: Gucci Osteria Floransa’nın Emilia Burger’i tanıtım fotoğrafı. Gucci.