LEVON BAĞIŞ’IN SICAK ŞARAP TARİFİ

Yılbaşı sofrası için hazırlıklar başlamışsa sıcak şarap tariflerinin de tekrar gün yüzüne çıkma vakti gelmiş demektir. İşte karşınızda Levon Bağış’ın kendi geleneksel sıcak şarap tarifi…

sıcak şarap

Malzemeler:

Bir litre kadar kırmızı şarap. (Sıcak şarap için tabii ki önce şaraba ihtiyaç var. (Her ne kadar özel bir şarap seçmeye gerek olmasa da, şarap seçerken dikkat edilmesi gereken bir tek şey var: Kalitesinden emin olduğunuz günlük olarak tükettiğiniz bir kırmızı şarap olması.)

Bir su bardağının dörtte üçü kadar esmer şeker. (Şeker miktarını siz belirleyebilirsiniz, Bağış daha şekerli sevdiğini belirtiyor)

1,5 Su bardağı su

8-10 Karanfil

2 Tarçın çubuğu. (Tarçın çubuklarını uzunca seçerseniz, kaynatmadan önce üçe bölüp karışımın içine atın. Böylelikle servis edeceğiniz zaman her bardağa bir tarçın çubuğu koyabilirsiniz.)

½ Limon

1 Portakal

1 Ayva (Portakal ve limon değil ama ayva, şarapla beraber ısındıktan sonra başlı başına bir tatlı haline geliyor; sıcak şarabı yaptıktan sonra ayvayı tadına bakmadan atmayın sakın)

Yapılışı: 

Önce, şarap hariç tüm malzemeleri bir tencereye koyuyoruz. Limonu ve portakalı sıkıp kabuklarını da suyun içine koyup, kıvamı neredeyse şerbet haline gelene kadar kaynatıyoruz. Bu kaynatma sırasında muhteşem bir koku bütün evinizi saracak. İyice kaynayan, artık şerbet kıvamına gelmiş olan karışıma şarabı ekliyoruz. Unutmayın, alkol sudan önce, 70 derece civarında kaynamaya, yani buhar olmaya başlar. Bu nedenle şarap ısındığında, kesinlikle kaynatmadan, ateşten almalısınız. Eğer biraz daha alkollü olsun isterseniz içine bir çay bardağı konyak ya da brendi koyabilirsiniz. İkisi de üzümden yapıldığından, sıcak şarabın alkol seviyesini yükseltip, biraz da lezzet katacaktır.

LEVON BAĞIŞ

Şarapçı bir Obur. Yemek için yaşayıp yediğini içtiğini yazıyor. Kendi işinin sahibi, danışman, Agos Gazetesinin yeme-içme yazarı. Bütün varlığını kitaba, şaraba ve yemeğe harcıyor olmaktan mutlu...