EVDE KAL

Biz Neden Madem Evdeyiz? 

Kıymetli Gasterea okuyucuları;

Öncelikle geçirdiğimiz bu sancılı ve belirsiz dönemde bizi takipte kaldığınız için çok teşekkür ederiz. Bizler de önceliğin halk sağlığının korunması ve bunun için hareket eden kollektif oluşumlara en yüksek verimlilikte destek olabilmek için sizlerden ve ‘evimizden’, yani Gasterea’nın güncel yayın akışından uzak kaldık. Emeğimizi @mademevdeyiz insiyatifine destek olmaya adadık.

Bir yandan da farkındayız ki; Gasterea’nın şimdiye dek yapmaya gayret gösterdiği, yemek, insan ve fikrin kesişim noktalarında hayata geçirdiğimiz ‘yemek kültürü’ yayıncılığı belki bu dönemde de bir nebze faydalı olur, gelecek dönem için sizlere kültürel ve düşünsel bir kaynak sağlar. Bu sebeple, elimizden geldiğince önümüzdeki günlerde esas konumuz çerçevesinde yeniden paylaşımlarda bulunmayı hedefliyoruz. Gösterdiğiniz sabır için ayrıca teşekkür ederiz.

Lütfen #evdekal’ınız. Hep birlikte, birbirimize destek ve birlik olarak bu dönemi geçireceğiz. Unutmayalım ki bizler de zincirin en ‘zayıf’ fakat en ‘kıymetli’ bireyleri kadar güçlüyüz.

 

Evde Kal

ARZU SAK SEYHUN

Gastronom, peynir tadımcısı, meraklı ve heyecanlı bir yemek hikayecisi, bir nevi dünya vatandaşı. Yemeğin insana ve farklı kültürlere dair anlamlarının mütemadiyen peşinde.

No Comments Yet

Comments are closed