EGE’NİN LEZZET ROTASINDA ÜÇ MEKAN

L’ARANCIA CUNDA, KUYU ALAÇATI VE HİÇ URLA

Cunda, Alaçatı ve Urla’da yer alan üç yeni nesil mekan, L’arancia Cunda, Kuyu Alaçatı ve Hiç Urla, yerel malzemeleri Ege’nin gastronomik mirası ve kendilerine özgü mutfak hassasiyetleriyle birleştiriyor; sundukları menüleri ise Metro Türkiye’nin ‘Wise Wine Selection’ şarap seçkisi ile eşleştiriyorlar. Wise Wine Selection, Metro Türkiye’nin Avrupa’nın önde gelen şarap bölgelerinden getirdiği, Vedat Milor ile birlikte oluşturulan özel bir şarap seçkisi. Wise Wine Local Selection ise Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve üreticilerinden oluşan yerel bir şarap kürasyonu.

Ege’nin lezzet rotasında kendilerine yer edinen bu üç mekana daha yakından bakıyoruz.

 

L’Arancia Cunda’nın avlusunda.

Cunda’da Egeli bir İtalyan: L’Arancia

@larancia_cunda

Ayvalık’ın yerel malzemeleri L’Arancia’nın mutfağında İtalyan pişirme teknikleriyle harmanlanıyor. Sofrada ve tabaklarda hissedilen Ege ve Akdeniz gustosu, mekanın kendisine de yansımış, Ayvalık Sicilya’ya atıfta bulunmuş. Bu yaz ikinci senesinde hizmet veren L’Arancia’nın mutfağında ise şefler Tamar Bal ile Mehmet Güngör var.

L’Arancia’da Bal ile Güngör’ün mutfak felsefesi, bölge üreticilerinden temin edilen mevsiminde, yerel ürünlerle, katkısız ve malzemenin olabildiğince en doğal hali ile pişirmeyi temel alıyor. Karides, ahtapot, papalina gibi deniz ürünleri, kabak çiçeği, peynirler, zeytin, zeytinyağı, otlar ve etler Cunda, Edremit ve Burhaniye’den temin ediliyor. Kabak çiçeklerini her sabah 05.00’dan önce toplayan Ahmet Amca’dan alan L’Arancia’nın papalinası ise balıkçı Bykus Reis’ten.

L’Arancia Cunda’nın sofrasında lokantanın adına yaraşır narenciye detayı.

Ada yeşillikleri, ızgara kuşkonmaz, keçi peyniri ve portakal vinegret ile hazırlanan L’Arancia Salata, dana pöç ile lezzetlenen Düzensiz Makarna, kapari ve limon konfi ile lezzetlenen Ahtapot Carpaccio, firik risotto ile servis edilen Osso Bucco ve ısırganlı bezelye püreli, ada midyeleri ile hazırlanan Deniz Mahsullü Risotto, L’Arancia’nın mutfak anlayışını ortaya koyan lezzetlerden bazıları. L’Arancia lezzetlerine Boğalı, Collection Karaoğlan, Paşaeli House Wine, Fonte Frontini Vermentino gibi yerli ve yabancı üreticilerin ürünlerinden oluşan, Metro Türkiye’nin Wise Wine Selection seçkisinin de yer aldığı geniş bir şarap kavı da eşlik ediyor.

L’Arancia ayrıca Egeli artizan kokteylleri ile de iddialı.

#laranciacunda #wisewineselection #wisewinelocalselection #metrotürkiye

 

Taze ve Yalın: Kuyu Alaçatı

@kuyu_alacati

Temmuz başında kapılarını Hacımemiş’te açan restoran & bar Kuyu Alaçatı @kuyu_alacati, taze ve yalın bir lezzet deneyimi vaadinde bulunuyor.

Kuyu’nun Ege malzemeleri ile odun ızgarasının birlikteliğiyle lezzet bulan menüsü, yurtdışında mutfakta deneyim sahibi olmuş koordinatör şefi Onur Binerbay tarafından oluşturuldu.

Kuyu Alaçatı’nın ana yemekleri odun ızgarasının rayihasını ve lezzetini barındırıyor.

Kuyu’nun menüsü, kendisine ev sahipliği yapan bölgeye atıfta bulunuyor; Alaçatı pazarından taptaze otlar menüdeki zeytinyağlılarda boy gösteriyor, yerli deniz ürünleri ve yerel mevsim sebzeleri ile de eşleşerek karşımıza çıkıyorlar. İzmir’in boyozu e kumru ekmeğinin eşlik ettiği paylaşımlık sıcak lezzetler ile odun ızgarasından çıkan ana yemekler ise ‘ferah’ olarak nitelendirilebilecek tatlı seçkisi ile son buluyor.

Kuyu’nun taze ve yalın lezzetlerine Suvla Kınalı Yapıncak, Yedi Bilgeler Solon Attica, Urla Vourla, Cantele Negroamaro, Belfiore Pinot Grigio Blush gibi yerli ve yabancı üreticilerin ürünlerinden oluşan, Metro Türkiye’nin Wise Wine Selection seçkisinin de yer aldığı geniş bir şarap kavı da eşlik ediyor.

#alaçatıkuyu #wisewineselection #wisewinelocalselection #metrotürkiye

 

Hiç Urla’da Zeytinyağı ve Ötesi

@hicurla

Hiç @hicurla, Hiç Zeytin Ormanı, Hiç Zeytinyağı, Hiç Lokanta, @hicceramics, Hiç Dükkan ve @urlacookingclass alt markaları ile geleceğin gıdası ve bölgenin kalkınması için çalışan örnek bir marka. 60.000 zeytin ağacının gölgesinde konumlanmış Hiç’te, kurucusu Duygu Özerson Elakdar’ın gösterdiği özen kendini belli ediyor.

Hiç Lokanta’da zeytin her daim ön planda.

Hiç’in ormanında zeytin ağaçlarının yanı sıra bulunan altın otu, karabaş otu, dağ çileği ve onlarca bitki @hicurla e-ticaret sitesinde satışa sunuluyor. Zeytinyağı uzmanı olan Özerson Elakdar, kendi ekibi ile doğanın ritmine saygı duyarak zeytinlerini organik olarak yetiştiriyor, elle hasat ediyor, kendi sıkımhanesinde soğuk sıkım işleyip, filtreleyerek butik zeytinyağını patentli ve tasarım ödüllü cam şişelerinde sunuyor.

Hiç Lokanta’nın lezzetleri ormandan tabağa, Urla teruarını yansıtıyor.

Urla Sanat Sokağı’nda bulunan Hiç Lokanta’da ise ormandan tabağa, doğadan toplanan yerel malzemeler Yeni Urla Mutfağı’nın temelini oluşturuyor. Hiç’in lezzetleri ayrıca Hiç Seramik’in özel koleksiyonu üzerinde sofraya geliyor. Hiç Lokanta’nın şarap kavı ise Kastro Tireli Syrah- Mourvedre, Mon Reve Marselan, Kocabağ K Emir, Paşaeli 6N, Suvla Roussane-Marsanne gibi bölge şarap üreticilerinin ürünlerine Metro Türkiye’nin Wise Wine Local Selection seçkisi ile birlikte yer vererek yerel üretimi de destekliyor.

Hiç Urla’nın zeytinyağı işliğinde yer alan Urla Cooking Class’ta zeytinyağı eğitimlerinin yanı sıra Urla mutfağını ve malzemelerini öne çıkaracak eğitimler de planlanıyor. Hiç Dükkan’da bulunan ürünlerin yolculuğuna şahit olmak isteyenler için ise Hiç Hasat etkinlikleri mevcut. Zeytin Hasadı, Karabaş Hasadı ve Ege Otları Hasadı programları için @hicurla ve @urlacookingclass hesaplarını ve websitelerini takibe alabilirsiniz.

#hicurla #wisewinelocalselection #metrotürkiye