MICHELADA: BİR MEKSİKA KLASİĞİ

Acı, ekşi, tuzlu ve ferah Meksika kokteyli, ‘Michelada’ tarifini paylaşıyoruz. 

Acılardan bahseder, bir yandan da yazı düşünürken aklımıza acının ana vatanı Meksika’dan çıkma serin mi serin bira kokteyli Michelada düşmez mi?

Michelada, Meksika’nın kokteyl dünyasına Margarita’dan sonra hediyesi. Fakat Margarita’nın tekiladan ve şekerden gelen kuvvetine karşılık, Michelada gün içerisinde de içilebilen, serinletici bir kokteyl. Michelada’nın ana bileşenleri pale lager bira, lime, tuz ve acı. Bu bileşenlere farklı soslar da eşlik ediyor.

Meksika sınırlarında Michelada’ya sade domates suyuna alternatif olarak kum midyesinin suyuyla harmanlanmış domates suyu (clamato) ekleniyor; böylelikle Michelada’nın umami etkisi güçleniyor. Fakat Türkiye sınırlarında clamato’yla karşılaşmak neredeyse imkansız. (Konunun uzmanlarından bu konuda öneriler gelir mi?)

En leziz ve aynı zamanda ‘yapılabilir’ Michelada tarifini ararken El Español’unkiyle karşılaştık. Türkçe tercümesini paylaşıyoruz. Özellikle ısınan havalarda aklınızda bulunsun ve şimdiden afiyet olsun.

michelada
Michelada, bira bazı, nispeten düşük alkol seviyesi ile misket limonunun ferahlatıcı, acının serinletici etkilerini bir bardağa sığdırıyor. Fotoğraf: bhofack2 / iStock

Malzemeler:

2 misket limonunun suyu

10 cl acı sos (Tabasco, Sriracha vb.)

5 ml Perrins sosu (Worchestershire sosu olarak da bilinir.)

33 cl pale lager bira

Tuz

Toz Şili ya da ‘cayenne’ biberi

Buz

1 pint bira bardağı, veya benzer büyüklükte bir uzun bardak.

Yapılışı:

Misket limonlarını yarıya bölüyor, sularını sıkıyoruz. Geriye kalan kabuklardan iki tanesini saklıyoruz.

Küçük düz bir tabağa az miktarda tuz ve Şili biber tozunu koyuyoruz.

Kenara koyduğumuz misket limon kabuklarının iç kısımları ile kullanacağımız bardağın ağzını ovuyoruz.  Yeterince ıslandığında bardağı ters çevirip, tuz ve biber karışımına batırıp bardağın ağzında bir kabuk oluşacak şekilde bastırıyoruz.

Misket limonu suyunu, acı ve Perrins sosunu bardağa döküyoruz, bir kokteyl karıştırıcısı ile karıştırıyoruz.

Önce buz, sonrasında ise birayı bardağa ekliyoruz.

Meksikalı Michelada’nız hazır.

 

ARZU SAK SEYHUN

Gastronom, peynir tadımcısı, meraklı ve heyecanlı bir yemek hikayecisi, bir nevi dünya vatandaşı. Yemeğin insana ve farklı kültürlere dair anlamlarının mütemadiyen peşinde.