KRUVASAN IN ISTANBUL

Emily in Paris’ten ilhamla, İstanbul’un çıtır çıtır, çeşit çeşit kruvasan mekanlarına göz attık.

Netflix’te yayınlandığı ilk günden beri ‘Türkiye’de Bugünün Top 10 Listesi’nden düşmeyen Emily in Paris, işi sebebiyle Chicago’dan Paris’e taşınan Emily’nin maceralarını anlatıyor. Dizi boyunca Emily’nin Paris’teki yaşamına tanık olurken aynı zamanda birçok Fransız lezzetiyle de karşı karşıya kalıyoruz. Dizinin asıl oğlanı şef Gabriel karakterinin hem kendisini, hem de hazırladığı yemekleri dikkatle izleyeduralım, Emily’nin her gün işe gidiş veya spordan dönüşünde afiyetle yediği kruvasanlara da gözümüz takılmadan edemiyoruz. Emily, kruvasanından her ısırık aldığında biz seyirciler de o iştah açıcı çıtır çıtır kıtırtıyı duyuyor ve ister istemez o ağızda eriyen tereyağlı katmanlara özlem duyuyoruz. Hal böyle olunca, hem sizlere -hem de kendimize-, Paris’e gitmeye gerek kalmadan İstanbul’da leziz kruvasanlara ulaşabileceğiniz mekanları hatırlatmak isteriz.

Emily in Paris dizisinin başrol karakteri, uğradığı patisserie’nin sahibesinden ‘pain au chocolat’ telaffuzunun inceliklerini öğrenirken. Fotoğraf: Netflix

Kruvasan İstanbul

Teşvikye’nin kalbinde yer alan Kruvasan İstanbul, İstanbul’da kruvasan nerede yenir diye sorulduğunda ilk akla gelen mekanlardan biri. Kahvaltı menülerinde baş rolde sade kruvasanların yer aldığı birçok farklı çeşit kahvaltı tabağı hem görselliğiyle göz dolduruyor hem de bir o kadar doyurucular. Özellikle haftasonları kapısının önünde uzun bir kuyruk ile karşılaşmanızın olası olduğu bu mekanın dekorasyonu da kruvasanları kadar özenli. İçeri girdiğinizde, kruvasanların yer aldığı vitrinin hemen yanında tatlıların ve artizan ekmeklerin bulunduğu vitrine de mutlaka göz atmalısınız. Sade, tuzlu çeşitler ile pain au chocolat’nun yanı sıra nutella, fındık kreması ve pastacı kreması gibi iç dolgu seçenekleri ile kendi kruvasanınızı da yaratabiliyorsunuz.

Brekkie’nin ‘çılgın’ kruvasanları. Fotoğraf: Brekkie.

Brekkie Breakfast Club

Yoğurtçu Parkı’nın tam karşısında yer alan rakun logolu Brekkie Breakfast Club’ı, Can ve Cansu Akdaşlı tam olarak arzuladıkları kruvasanı yapabilmek için tam altı ay uğraştıktan sonra açmaya karar vermişler. Kruvasanlarıyla adını duyurduğu ilk günden itibaren, enerjik ve ferah bir dekorasyona sahip olan bu mekanda kahvaltı edebilmek için sabah erken saatten itibaren kuyruk oluşmaya başlıyordu; ancak pandemi sebebiyle şu an sadece gel-al ve eve servis şeklinde çalıştıklarını hatırlatmakta fayda var. Değişen koşullara rağmen şimdi de menüde yer alan her lezzete paket olarak ulaşmanız mümkün. Brekkie’nin menüsünde neler mi var? ‘Crowich’ olarak adlandırdıkları çeşit çeşit kruvasan sandviçler, tuzlu kruvasanlar, kruvasan üstü yumurtalı lezzetler ve her biri ayrı lezzetli tatlı kruvasanlar. En son denediklerimiz arasında yer alan badem ezmeli ve bitter çikolata üzerinde vişneler yer alan kruvasanları ise favorimiz oldu.

Sour & Sweet Artisan Bakery

Caddebostan’ın gözdelerinden olan Sour&Sweet Artisan Bakery ise ekşi mayalı ürünleriyle ünlü. Nitekim kruvasanlarını da ekşi mayadan yapıyorlar. Kruvasanlı bir kahvaltı için tercih etmek isteyeceğiniz mekanlar arasında yer alan bu yeni nesil fırında birçok farklı çeşit tatlı ve tuzlu kruvasanı bulmak mümkün. Bu çıtır çıtır kruvasanları kaçırmamanız için erkenden gitmenizi öneririz; çünkü bazı günler öğlen olmadan tükenebiliyorlar.

Origami İstanbul

Ihlamur yokuşunun demirbaş kafelerinden Borderline’ın yerinde hizmet vermeye başlayan Origami İstanbul ise şehrin en yeni kruvasan noktası. Lezzetlerinin yanı sıra görsellikleriyle de oldukça iddialı olan Origami’nin kruvasanlarını hem kendi dükkanlarında hem de artizan fırın  Bröd Nişantaşı’nda bulabilirsiniz; ancak şimdilik çok hızlı tükendiklerini hatırlatmakta fayda var.

Origami’de sabah kahvesinin yanında çıtır ve ‘süslü’ kruvasan. Fotoğraf: Naz Eraslan / Gasterea.

Kruvasan ve Ötesi

Menülerinde ağırlıklı olarak kruvasan yer almasa da, kahvenize eşlik edecek çıtır çıtır taze kruvasanlara ve kruvasanlı kahvaltı tabaklarına ev sahipliği yapan daha birçok mekan var. Moda’da Naan Bakeshop, değişen yeni menüleri ile birlikte Şair Nedim’in en şirini Gün Bakery, farklı şubeleriyle Voi Coffee Roastery ve Beyaz Fırın şubeleri dışında eve de sipariş verebileceğiniz 240 Derece’de de Emily’nin Paris’te fütursuzca mideye indirdiği kruvasanlardan bulmanız oldukça mümkün. Bon appetit!

Kapak Fotoğrafı: Alexey Koza