MUTFAKTA DÜZEN ZAMANI

Evin kalbi mutfaktır derler; gün içinde hem enerji aldığımız hem de enerjimizi attığımız yerdir. Nasıl olduğunu bile anlamadan bir anda kaosa çevirebildiğimiz bir alandır. Raflarında “Bunu neden ve ne zaman almıştım?” diye sorduğumuz aletlere, yıllardır elimizi sürmediğimiz ama yine de saklamaya devam ettiğimiz soslara yer verdiğimiz bir alandır. Mutfakla olan ilişkimiz biraz da çalkantılıdır. Ara sıra ilişkimize yeni bir hava katmak, tazelenmek isteriz. Namını temizlikle ve gönül yaylarının gevşemesiyle duyduğumuz bahar ayları da geldiğine göre, mutfağınızla aranızı düzeltmeye ne dersiniz? Hem de profesyonel bir organizatörün, Faith Roberson’un tavsiyeleri eşliğinde.

Elbette ki mutfağınızı istediğiniz zaman düzenleyebilir, yeniden kullanışlı hale getirebilirsiniz; ancak Faith Roberson, nelere sahip olduğumuzu ve nelere ihtiyacımız olduğunu değerlendirerek mutfağımızı yeniden organize etmek için çok uygun bir zamanda olduğumuza inanıyor. Roberson, dağınıklığa ve düzensizliğe sebep olan zihinsel ve duygusal bağlarla ilgili farkındalığı geliştirmek için öneriler sunan profesyonel bir organizatör, sertifikalı bir yaşam koçu ve eski bir şef. Karmaşayı hafifletmek, yaşam alanının bütünlüğünü ve dengesini yeniden sağlamak için koçluk hizmeti veren Roberson, yeniden mutfak organize etmeye dair tavsiyelerini Bon Appetit ile paylaştı.

“Hiç şüphesiz mutfak evin kalbidir; enerjik ve zamansızdır çünkü yiyecekler ve insanlar her daim mutfağa girer ve çıkarlar. Önemli olan, neyin işe yaradığını bulmak ve ona bağlı kalmaktır,” diyen Roberson’un mutfakla olan ilişkimizi tazeleyebilmek için paylaştığı tavsiyeleri uygulaması da oldukça kolay:

Eşyalarınızı çok amaçlı kullanın

Raflarınızda yer açmak ve bütçenizi rahatlatmak için elinizdeki araçları çok amaçlı kullanmaya başlayın. Farklı farklı eşyalar almak yerine, örneğin, kuruyemişlerinizi koyduğunuz küçük kavanozları limonatınızı koymak için de kullanın ve bu şekilde farklı bir sunum yaratmış olun. Elbette aynı anda değil ama buzlu çayınızı koyduğunuz sürahiyi içine pişirme kaşıklarınızı doldurup ocağınızın yanına koyarak veya vazo niyetine içine çiçeklerinizi koyarak da kullanabilirsiniz.

Buzlu çayınızı koyduğunuz sürahiyi içine pişirme kaşıklarınızı doldurup ocağınızın yanına koyarak veya vazo niyetine içine çiçeklerinizi koyarak da kullanabilirsiniz. Fotoğraf: Ryan Christodoulou

Boş duvarlarınızdan yararlanın

Mutfak dolaplarınızda yer açmak için en basit ama etkili çözümlerden biri boş duvarlardan yararlanmak. Mesela, tencere ve tavaları asmak için mutfak duvarınıza kancalar asabilirsiniz. Böylece, en çok kullandığınız mutfak eşyalarını hemen elinizin altında bulabilecek ve daha hantal, daha kullanışsız ekipmanlar için değerli dolap alanınızı boşaltmış olacaksınız.

Döner levhalar ekleyin

Döner platformlar dolaplarda, lavabonun altında ve buzdolabınızın içindeki alanı çok daha kullanışlı hale getirebilir. Bu sayede dolapların içindeki bölücülerden kurtulabilir, bölmeleri daha büyük parçaları barındıracak şekilde kullanabilir ve dolap içlerinin temizliğini de kolaylaştırabilirsiniz. Ancak döner tablanızın sığacağından emin olmak için  satın almadan önce raflarınızı ölçtüğünüzden emin olun. Neyin nerede olduğunu daha rahat görmeye başladığınızda bir daha buzdolabınızın arkasında ketçabınızı da unutmazsınız.

Ivır zıvır çekmecenizin yerini değiştirin

Öncelikle, önemsizler/ ıvır zıvırlar çekmecenizin gereksiz şeylerle dolu olup olmadığından emin olmalısınız (bu çekmecede el feneri, yedek anahtarlar, kibritler ve Wi-Fi bilgilerinin yazılı olduğu kağıt bulunabilir; hediye paketi çöpleri veya çocuğunuzun hamburgerciden getirdiği oyuncak değil). Ancak ıvır zıvır çekmecenizi mutfaktan tamamen çıkarmayı da düşünebilirsiniz. Bu sayede en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde değerli bir depolama alanı kazanmış olursunuz.

Buzdolabınızı temizleyin. Fotoğraf: Latrach Med Jamil

Buzdolabınızı temizleyin

Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerden kurtulmak ve hem dolabınızda hem kilerinizde yer açmak için bahar temizliği niyetinde derinlemesine bir temizlik yapın. Kilerin arkasına sıkışmış yiyecekler veya daha uzun raf ömrüne sahip yiyecekler, aylarca hatta yıllarca unutulabilir. “Geçen baharda panik içinde çok fazla satın aldığım için yakın zamanda en yakın gıda barınağına bir sürü konserve bıraktım” diyen Roberson, müşterilerine market alışverişine gitmeden önce her defasında buzdolaplarını temizlemeyi de alışkanlık haline getirmelerini öneriyor. Bu, can sıkıcı gözükebilir, ancak alışverişten önce buzdolabını kontrol etmek elinizde neler olduğunu görmenizi sağlayarak yeni tarifler için ilham verebilir; dolabınızda var olan bir ürünün bir yenisini daha almanızı engelleyerek paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ayrıca yiyeceklerinizi ve buzdolabınızı temiz, güvenli ve bakterilerden uzak tutar.

Bonus: Kullanmadıklarınızı bağışlayın veya satın

Gerekli olandan daha fazlasına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, fazlalıklardan kurtulun. Gerçekten kaç ölçü kabına ve karıştırma kasesine ihtiyacınız var? Roberson, “Makarna yapma veya dondurma yapma makinesi gibi düğün hediyeleri güzeldir, ama kendi dondurmanızı yapmak yerine marketten bir kutu dondurma almayı tercih ediyorsanız bırakın o alet gitsin.” diye ekliyor.

Kapak Fotoğrafı: Edward Howell