MEVSİMİNDE: BAL KABAKLI RAVIOLI

Bal kabağı İtalyan Mutfağı’nda taze makarnayla çokça eşleştirilir. Biz bu kullanışlı malzemeyi bu kez hem makarna hamurunun hem de sosun içerisinde değerlendirdik.

Tarif (3-4 Kişilik)

Ravioli dolgusu için:

Malzemeler:

200 g keçi peyniri

40 g ceviz (doğranmış)

Yapılışı:

Keçi peyniri ile doğramış olduğunuz cevizi bir kabın içerisinde karıştırın. Rulo yapın. Isındıysa streçleyip dolaba atın. Çıkarın ve minik toplar yapın ve makarna hamuru içerisinde kullanın.

Makarna Hamuru için:

Malzemeler:

200 g beyaz un

100 g semolina (ince çekilmiş irmik unu)

150 g bal kabağı püresi

Yapılışı:

Un, semolina ve bal kabağı püresini bir kabın içerisinde ya da makinede kanca uç ile iyice pürüzsüz olana kadar karıştırın. Daha sonra hamuru streçleyip 30 dakika buzdolabına atın. Dolaptan çıkarın ve makarna makineniz varsa hamurunuzu biraz elinizle ya da merdane ile ezdikten sonra en genişten en inceye doğru açın. Bir tur geçirdikten sonra hamurunuzun parçalanmaması ve daha sağlam olması için hamuru katlayıp tekrardan geçirin. Sondan bir önceki inceliğe gelene kadar hamuru inceltin. Hamurunuzu açtıktan sonra hafif unlanmış tezgaha koyun. İç dolgusunu yerleştirin. Uzunlamasına hamuru katlamadan önce üstte kalacak kenarlara katlayınca yapışmalarını sağlamak için fırçayla su sürün. Hamuru uzunlamasına katlayın. Katın içinde kalan peynir dolgularını hafifçe bastırdıktan sonra hamuru tırtıklı bir rulet ile kesin.

Not: Elde ettiğiniz makarna hamuru çok yumuşak olmayacak, biraz sert bir hamur olacak. Makarna hamuru kullanılmadan önce minimum yarım saat +4 dolapta dinlenmeli. Maksimum ise 1 gün buzdolabında kalabilir. Dinlenen hamurun dokusu ve lezzeti farklı olacaktır.

 

Bal Kabaklı Sos için:

Malzemeler:

200 g bal kabağı püresi

60 g krema

60 g süt

Tuz, karabiber, muskat

Yapılışı:

Püre, krema ve sütü tavaya konup ısıtın. Tuzu, karabiber ve muskat ekleyin. Sosu fazla çektirmeyin. Sos, makarnalar eklendikten sonra biraz sulu kalmalı.

Son Aşama:

Bir tencereye su ve bol tuz koyup kaynatın. Önceden hazırladığınız taze dolgulu makarnalarınızı içine atıp 5-6 dakika kadar pişirin ve süzüp bal kabaklı sos ile tavada karıştırarak birleştirin. Isıtın. Tadını kontrol edip servis edin.

Editörün Notları:

Başka sebze püreleri ile de farklı renklerde makarna hamurları elde edebilirsiniz.

İç dolgu haricinde hamurunuzu açtıktan sonra makineniz yoksa el ile rulo yapıp kesme bıçağı ile halkalar halinde kesip fettucine, tagliatelle, papardelle gibi çeşitler elde edebilirsiniz. Bu tarz bir makarnanın pişmesi de taze olduğundan ötürü 3 dakika sürecektir.

Bir kez tadına vardıktan sonra siz de taze makarnanın lezzetinin kuru makarnadan ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz.

Fotoğraflar: Nil Erdoğan