MİKSOLOJİYE YENİ SOLUK: KEREM’S KRAFT

Gelip geçen kokteyl trendlerinin aksine “cin-tonik” belki de en eskimeyen, hep sevilen. Ege’nin coğrafyasından ilham alan, mevsiminde ürünler ile hazırlanan, doğal ve lezzetli bir tonik şurubumuz var artık. Dünyada uzun zamandır popüler olan tonik şurupları, pandemi sebebiyle kendi barını açmanın kıyısından dönen Kerem Aysan’ın Bodrum’daki mutfağından ‘Kerem’s Kraft’ adı altında tüm Türkiye’ye ulaşmaya başladı. ‘Anneanne kurabiyesi’ doğallığı ve lezzetindeki kokteylleriyle meşhur olan miksolojistin İstanbul’dan Bodrum’a uzanan hikayesini konuştuk, bir de Gasterea okuyucuları için kendisinden tarif aldık.

Kısaca kendinden bahseder misin?

Henüz 11 yaşındayken Bodrum’daki meşhur Hadigari’nin bar arkasına girdiğim an hayalimdeki işin bu olduğunu anlamıştım. İstanbul’da geçirdiğim üniversite yıllarında başka bir meslek eğitimi alırken dahi, kalbimde miksoloji ağır basıyordu.

2011’de, henüz öğrenciyken, dönemin popüler bir gençlik barında en alt kademeden işe başladım. Yıllar içinde barın arkasına geçtim ve popüler mekanlarda çalışma fırsatım oldu. Bu tecrübeleri edinirken ise kendi karışımlarımı yapmaya yöneldim.

Kerem’s Kraft fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl gidiyor süreç?

Mesleğimi icra ettiğim bu dönemde, el yapımı doğal ürünlerden imal edilmiş iksirlerle yapılan kokteyllerin çok daha fazla beğeni aldığını gözlemledim. Bu iksirlerin kokteyllere adeta bir” anneanne kurabiyesi” doğallığı ve lezzeti kattığını fark ettim ve bu fikir hoşuma gitti. Önce İstanbul Sofa Otel’de misafirlerime kendi hazırladığım tonikler, şuruplar ve bitterler ile kokteyllerimi servis etmeye başladım, sonrasında çeşitli işletmelerde buna devam ettim.

O dönem “Tonik Water” üretip satmak için bütün araştırmalarımı yapmıştım. Ama bar açmak ve mesleğimi bu doğrultuda geliştirmek hep birinci önceliğim olmuştu. Bir taraftan da bir yanım, ısrarla, üretim kısmına kaymak istiyordu. Az kalsın Ocak’ta bir yer tutup kendi yerimi açıyordum ama pandemi sebebiyle vazgeçtik. Sonra evimize kapanmış otururken, eski dosyaları karıştırma fırsatım oldu. Tam da üstüne, “kinin koronaya iyi geliyor”  dedikoduları çıkınca insanlar market toniklerine saldırmaya başladı. Ben de işte tam sırası diye düşündüm. Ve Nisan 2020 başında bir tadım grubu oluşturarak ilk adımımı attım. Her şey o kadar hızlı gelişti ki, bir anda önceliğim “Kerem’s Kraft” oldu. Markayı ve ürün yelpazemi geliştirmek için de sürekli çalışıyorum.

Yurtdışında ‘craft’ (el yapımı) tonik şurupları son zamanlarda çok moda. Türkiye’de ise “Kerem’s Kraft” bir ilk! Ve bu kadar bereketli topraklarımız varken de bu bereketi değerlendirmemek saçma olur diye düşündüm. Diyebileceğim tek şey bu konuda inanılmaz mutlu ve huzurluyum. Hala tatmadıysanız, gururla tavsiye ederim.

Kerem’s Kraft tonik şuruplarının her biri el yapımı ve doğal. Kerem Aysan’ın satıia sunduğu ilk ürün ise greyfurt ve limon bazlı idi.

Kerem’s Kraft neler üretiyor? Gelecek planlarında neler var?

Tonik şurubu olarak ana ürünümüz “First Kiss” (Greyfurt & Limon), yan ürün olarak ise mevsim meyvelerini kullanabilmek amacıyla mayıs ayında annelere özel “Mom’s Choice” (Çilek & Limon) ile haziran ayında babalara özel “Daddy Cool” (Şeftali & Fesleğen) ürünümüzü hazırladık. Bunların yanında gelecek hedeflerimizde ev yapımı bitterler ve alkolsüz Bloody Mary Mix (“Kanlı Meryem” karışımı) gibi doğal, yerli ürünler ile üretilecek Türk kokteyl karışımları olması için tadımlarımız devam ediyor. Ayrıca yaz ayları için çıkaracağımız yan ürünümüzle ilgili de tadım sürecimiz devam ediyor. Muhtemelen karpuzlu bir karışım ile pek yakında karşınızda olacağız.

Toniklerinde kullandığın ürünleri nasıl tedarik ediyorsunuz? Bodrum’da üretim yapmanın avantajları var mı?

Kinin hariç bütün içeriklerimizi Bodrum ve çevresindeki bahçelerden temin ediyoruz. Bodrum’da üretim yapmanın aslında ekstra bir avantajı yok, hatta ulaşım açısından daha dezavantajlı bir şehir. Fakat Ege doğasında, Bodrum’da yaşamanın insana psikolojik olarak kattıkları tartışılmaz. Dikkat dağılmadan, sessiz sakin bir ortamda, temiz hava içinde ve tamamen konsantre bir şekilde çalışabilmek büyük şehirlerde çok zor. Metropol hayatında, akışa ayak uydurmaya çalışmak gerekirken, Bodrum’da akış yönünü kendim belirleyebiliyorum.

Kerem Aysan, uzun yıllar barın arkasında edindiği deneyimler üzerine Kerem’s Kraft’i tasarlıyor.

Türkiye’nin kokteyle bakış açısı nasıl? Pandemi sürecinde insanlar evlerinde kokteyl yapmaya başladı mı?

Bunca yıllık hizmet sektörü tecrübemden öğrendiğim; Türkler, güvenli limanlarda seyahat etmeyi daha çok severler. Yeni şeyler denemeleri için bir başkasının onları teşvik etmesi gerekir. Dolayısıyla kokteyl alışkanlığı aslında şimdiye kadar sezonluk moda olan kokteyllerle yavaş yavaş gelişmekteydi. Pandemi süreci itibariyle evlerine çekilmek zorunda kalan insanlar, yeni deneyimler için kendi kendilerini teşvik etmeye başladılar. Tonik şurubumuzu kullananların önemli bir kısmı, evde kendi tariflerini deneyip, bizim de denememiz için reçetelerini paylaşıyorlar. Bu da demek oluyor ki kokteyl alışkanlığı yavaş yavaş kanımıza işlemeye başladı.

Kokteyl ve mokteyl hazırlarken elinin altında bulundurduğun malzemeler neler? Tonik şurubu ile neler yapılabilir?

Evimin ve işimin vazgeçilmez ekipmanları “Barmen Çakısı” yani jigger’ım (tek taraflı 75ml’ye kadar bölmeli), bar kaşığım ve Hawthorne süzgecim. “Neden shaker değil?” derseniz eğer, shaker yerine kavanoz da kullanılabilir, olmazsa olmaz değildir. Onun dışında, dolabımda mutlaka olması gereken soda, limon ve buz. Kokteyl veya mokteyl yapmak bu yüzden keyifli aslında… Çünkü mutlaka şu olmalı diyemiyorum. Elimin altında ne varsa biraz ondan, biraz bundan bir şeyler yaratmak daha heyecanlı geliyor.

Ama tonik şurubu ile neler yapılabilir derseniz aşağıdaki gibi karışımları zevkle önerebilirim: Alkolsüz tercih edenler; Kerem’s Kraft’lerin üzerine limon suyu ve soda eklenerek, müthiş keyifli ve doğal bir gündüz içeceği hazırlayabilirler. Ayrıca aromatik bir öz olduğunu düşünürsek, sadece su ve buz ile çalkalandığında çok ferah bir içecek elde edilebilir.

Son olarak klasik bir Cin & Kraft Tonik önerebilirim. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 2cl “Kerem’s Kraft” tonik şurup, 6cl favori cin’iniz, 5cl favori soda’nız ve biraz da limon suyu. Direkt bardakta hazırlanabilen kolay ve klasik bir tariftir. Daha fazla tarif için Instagram (@keremskraft) hesabımızı takip edip, detaylı reçetelere ulaşabilirsiniz.

Gasterea okuyucuları için bize yazlık bir tarif de verebilir misin?

Size yaz aylarının favorisi Margarita’nın bir Kerem’s Kraft uyarlamasını önerebilirim. Tekila, çok az portakal likörü, tonik şurubu ve limon suyunu güçlüce çalkalıyoruz ve tuz ile gerdan (bardak ağzına tuz) yaptığımız bardağımıza, karışımımızı süzerek ekliyoruz. Afiyet olsun.