‘GIDA: TABAKTAN DAHA BÜYÜK’, VICTORIA & ALBERT’TE.

Gıda: Tabaktan Daha Büyük’ (Food: Bigger than the Plate) sergisi, Londra’nın Victoria & Albert Müzesi’nde 18 Mayıs’ta açıldı. 17 Kasım 2019’a kadar sürecek olan sergi, ziyaretçilerini, gıda sisteminin her aşamasını deneyimleye, düşünmeye, tartışmaya ve gözlemlemeye davet ediyor. 

‘The Sausage of the Future’ (Geleceğin Sosisi), Carolien Niebling. Fotoğraf: Noortje Knulst
‘The Sausage of the Future’ (Geleceğin Sosisi), Carolien Niebling. Fotoğraf: Noortje Knulst

Sergi, yenilikçi bireylerin, toplulukların ve kuruluşların gıdaların yetiştirilmesini, dağıtılmasını ve deneyimlenmesini nasıl radikal olarak değiştirebileceklerini araştırıyor. Ziyaretçileri gıda döngüsünde duyusal bir yolculuğa çıkarmayı hedeflerken; yapılan kolektif seçimlerin bir yandan da nasıl daha adil, sürdürülebilir ve lezzetli bir gıda geleceğine sebep olabileceğini özgün ve eğlenceli bir biçimde sunma gayretinde. 

Nitekim insan ve gıda ilişkisi, tüm dünyada giderek daha çok ilgi uyandıran ve tartışılan bir konu haline geldi. ‘Gıda: Tabaktan Daha Büyük’te bu ilişki; gübre, tarım, ticaret ve yemek olmak üzere dört bölümden oluşan döngüsel bir yolculuk olarak kurgulanmış. Hatta serginin krokisi dahi aynı döngüselliği yansıtacak şekilde tasarlanmış.

Şefler, çiftçiler, bilim insanları ve yerli halklar ile yaratıcı iş birlikleri yapan 70 sanatçı ve tasarımcının çağdaş projesinin yanı sıra Victoria & Albert Müzesi’nin kendi koleksiyonunda bulunan eski reklam, illüstrasyon ve seramikleri de aynı sergide görmek mümkün. 

 

Sergiden fotoğraflar: İpek Auf
Kaynak:  https://www.vam.ac.uk/articles/about-the-exhibition-food-bigger-than-the-plate