ZİLLİ VE DELİ KANLI

Danimarkalı kraft biracı Mikkeller’in tasarım biraları, Türk bir üretici ile yapılan iş birliği ile nihayet Türkiye’de.

Mikkeller Kapak
Mikkeller’in alamet-i farikaları Henry ve Sally karakterleri.

Zilli Sally ve Deli Kanlı Henry, reçeteleri Mikkeller tarafından hazırlanan, ve Türkiye’de yetiştirilen meyvelerle, Türkiye’de üretilen iki yeni bira. Bu iki yeni ürünün etiket tasarımları, şimdiye dek 1200’den farklı bira üretmiş Mikkeller markasının alamet-i farikaları olarak tabir edebileceğimiz kadın ve erkek karakter Sally ve Henry’nin farklı tiplemelere bürünmelerinden oluşuyor. Biralara verilen isimler ise yine Türkiye-Danimarka ortak fikri. O zaman gelin biraz bu biralardan bahsedelim.

Deli Kanlı Henry: American Wheat Ale

Türü American Wheat Ale olan bu bira, yüzde 50 buğday,  yüzde 50 arpa karışımlı, şerbetçi otu karakterli, filtresiz ve altın renkli.  İçerisinde Türkiye’de yetiştirilen turunçgiller, tropik meyveler ve mango bulunuyor. Burunda yoğun bir mango notasına sahip Deli Kanlı Henry’nin bitimi ise hafif bitter. Şerbetçi otunun dengeli bitterliğine, buğdayın tatlılığı eşlik ediyor.

Zilli Sally ve Deli Kanlı Henry, etiket tasarımları.

Zilli Sally: Berliner Weisse

Türü Berliner Weisse olan bu biranın şüphesiz en büyük özelliği göz alıcı vişne rengi. Deli Kanlı Henry’e nazaran alkol oranı nispeten daha az. Yüzde 40 buğday ile yüzde 60 arpa karışımı olan bu birada ise Türkiye’de üretilen vişne ve şeftali püresi kullanılmakta. Vişne aromasının ön planda olduğu ekşi biranın gazlılığı yüksek, bitimi mayhoş; sonunda ise şeftali ve maya lezzetleri öne çıkıyor.

Yaz birası yaratma fikriyle yola çıkan Türk markası, bu iki bira reçetesini de Mikkeller ile işbirliği ile üretti; ve sınırlı sayıda piyasaya sürdü. Bir nevi  ‘Limited Edition’ tabir edebileceğimiz Zilli Sally ile Deli Kanlı Harry’nin lansmanlarının yapıldığı, ve geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen One Love Festival’de katılımcıların ilgisini ilk etapta Deli Kanlı Henry çekiyor gibi görünse de, Zilli Sally’nin aromatik karakterinin de alternatif bir lezzet deneyimi sunduğunu unutmamak gerek.