ŞEF MAGNUS NILSSON, FÄVIKEN’İ KAPATIYOR.

İki Michelin yıldızlı Fäviken’in şefi Magnus Nilsson’dan açıklama geldi. 

Dünyanın en özgün gastronomik deneyimlerinden birini sunan ve senelerdir dünyanın en iyi 50 restoranı listesinde varlığını sürdüren Fäviken’in şefi Magnus Nilsson, Aralık 2019 itibariyle restoranının kapılarını kapatacağını duyurdu.

Magnus Nilsson and Faviken
Şef Magnus Nilsson, Fäviken’in yemek salonunda. Fotoğraf: Julien Faure/laif

İskandinav mutfağının ikonik şeflerinden Magnus Nilsson, Instagram hesabı @magnusfaviken üzerinden yayınladığı mesajda, Fäviken’i kapattıktan sonra zamanını ailesine, balıkçılığa, bahçeciliğe, yazmaya ve dinlenmeye ayıracağını; aynı zamanda fiziksel ve mental olarak da güçlenmek istediğini takipçileriyle paylaştı.

Tüm dünyadan gastronomi meraklıları Fäviken’i ve 30 servisli tadım menüsünü Chefs Table ile tanıdı. Anthony Bourdain tarafından kaleme alınmış “Mind of a Chef” adlı kitapta yer alan şeflerden biri olan Magnus Nilsson, aynı zamanda tamamen kendisi tarafından araştırılmış, yazılmış ve fotoğraflanmış, ve İskandinav mutfağını konu alan “The Nordic Cookbook”un da yazarı. Fäviken, Nilsson’un 35 yıllık hayatının da ilk ve tek restoran işletme deneyimi.

 

Konuyla alakalı tek röportajı LA Times gazetesine veren şef, başından beri son derece kişisel bir proje olarak gördüğü Fäviken’in kendi yaşam tarzının ve merakının bir uzantısı olduğunu söylüyor. Fäviken’in kapanma sebebinin ise bir ortaklık sıkıntısı, sözleşmenin bitmesi veya Nilsson’un başka bir restoran açma isteği olmadığı belirtilmiş. Nilsson, aksine, artık başka şeyler yapmak istediği için bu kararı aldığını söylüyor.

Geçmiş yıllarda,  Fäviken’deki masaları doldurmak için kitap tanıtım turları yaparak restoranını tanıtan Nilsson, artık satacak bir şeyleri kalmadığını da ifade ediyor. Nilsson kapanış tarihine kadar, kapanışla ilgili açıklamalara ve hüzünlü diyaloglara değil, restorana odaklanmak istediğini söylüyor.

Şef Nilsson’un Instagram hesabında paylaştığı mesajının tercümesi ise şöyle:

Sevgili arkadaşlar;

Bu mesajla sizinle önümüzdeki mevsimin benim Fäviken Magasinet’te geçireceğim son sezon olduğunu paylaşmak isterim.

10 seneden fazla buranın şefi olarak görev yaptım, ve bu muhteşem bir tecrübeydi.

Sıradışı bir biçimde, kariyerimin çok erken bir döneminde bana, birçok şefin sadece rüyalarını süsleyecek bir restoranın hayata geçirilmesi ve yürütülmesi fırsatı sunuldu.  Hayatta isteyebileceğim en iyi takımla çalışma, ve (çoğunlukla) en iyi müşteriler için yemek pişirme imkanım oldu. Fäviken projesinde ayrıca Fäviken’in sahipleri ve benim iş ortaklarım Brummer ailesinden de inanılmaz destek gördüm. Olgunlaşmam ve gelişmem için alan tanındı; ve yaratıcı özgürlüğüm tamdı.

Verdiğim karar, zor bir karardı, fakat doğru olduğuna inanıyorum. 14 Aralık 2019, benim Fäviken’deki son akşam servisim olacak.

Bu kararı sizinle, Fäviken tüm rezervasyonları hali hazırda dolmuşken paylaşmak istedim; ki böylece misafirlerimiz sadece bu haberden dolayı bizi ziyarete gelmesinler. Fäviken’de geçireceğim son altı ayın her zaman ki gibi geçeceğini, bizi ziyarete gelen insanların buraya -sonu geliyor olduğu için değil- sadece ortaya koyduğumuz bu muhteşem restoran deneyimini yaşamaya ve keyif almaya geleceklerini umuyorum. Şimdiye kadar gerçekten hiç bu kadar iyi olmamıştık.

Burada işim bittiğinde, ailemle vakit geçireceğim, düşünecek, balık tutacak, yazacak, dinlenecek, hem fiziksel hem de duygusal olarak şekle gireceğim. Doğruyu söylemek gerekirse, restoranı geliştirip bugüne getirene kadar birazcık yoruldum.

Her birinize buraya çalışmaya, yemeye ve paylaşmaya, ve Fäviken’in olduğu ve kısa bir süre daha sunacağı deneyimi paylaşmaya geldiğiniz için teşekkür ederim.

Bu konuda biraz daha derinine sadece bir röportaj verdim (LA Times gazetesine). Merak edenler için linkini profilime bıraktım. Medyada çalışan arkadaşlarımdan da ricam şu: Fäviken’de geçireceğim önümüzdeki altı ayı  ne olduğu ya da bundan sonra ne olacağıyla alakalı konuşarak geçirmek istemiyorum. Şu an başka bir röportaj vermeyi düşünmediğim için üzgünüm. Umarım anlayışla karşılarsınız.

Hepinize teşekkür ederim!

Magnus Nilsson

Kaynaklar:
1. https://www.latimes.com/food/la-fo-magnus-nilsson-faviken-restaurant-sweden-closing-20190506-story.html
2.https://www.instagram.com/magnusfaviken/?hl=en