BREWSTIVAL VOL. 3: BİRA MERAKLILARINA FESTİVAL

Malt nedir ve nasıl bir aroma katar?

Şerbetçi otu neden acıdır, ve niçin kullanılır?

Ya fermantasyon, ne kadar sürer? 

Peki evde kaç çeşit yapabilirsiniz?

Biraya dair aklınıza gelebilecek bu ve benzeri birçok sorunun cevabını bir festival eşliğinde bulmaya ne dersiniz? Bira kültürünü öne çıkararak meraklılarını tek çatı altında bir araya getiren Brewstival’in üçüncü edisyonu bu kez 28 Nisan, Pazar günü, İzmir Arena’da gerçekleşiyor.

Biralar
Brewstival Vol.3, İzmir Arena’da bira meraklılarını bir araya getiriyor.

Bira kültürüne dair konuşma ve workshop programlarıyla tadımları harmanlayan Brewstival, bir yandan bira kültürünü tüm bileşenleriyle öne çıkarırken, diğer yandan da küresel trendlere gönderme yapacak. Yeme-içme yazarı Oğul Türkkan’ın ‘Dünyayı Kurtaran İçecek’ konuşmasıyla başlayacak programın konukları arasında Barselona Bira Festivali’nin organizatörü ve kurucularından Mikel Rius da bulunuyor.

Brewstival aynı zamanda bira kültürünü herşeyiyle öne çıkaran bir etkinlik olmasıyla fark yaratıyor. Son yıllarda küresel bir trend haline de geldiğini gözlemlediğimiz artizan ev biracılığının yerel ölçekte desteklenmesine çalışan Brewstival, bira yapımı meraklılarına da deneyimlerini paylaşabilecekleri; birbirleriyle bağlantı kurabilecekleri bir nevi alan açıyor. Festival çerçevesinde gerçekleşecek Homebrewing yarışması ise ev yapımı biralarına güvenenlerin ‘el emeği’ biralarını gerçekten meraklısına görücüye çıkartmalarına da vesile olacak. Festival bir yandan da Türkiye’de bulunan tüm kraft bira markalarına ev sahipliği yapacak.

Brewstival’de farklı ev biralarının ve yiyecek tadımlarının yanı sıra İzmir Ev Biracıları Kulübü’nden Zafer Tacer’in Evde Üretim 101 atölyesiyle kendi ev biranızı nasıl yapacağınızı; Emin Cem Sürer’den ise Bira tadımının kriterlerini öğrenebileceksiniz. Erdinç Çatak’ın atölyesinde ise Türkiye’de sıklıkla karşılaşmadığımız, fakat küresel ölçekte öne çıkan, ve birayı baz alan kokteyllerin yapım aşamalarına tanık olacaksınız.

Brewstival’in bu sene ki organizasyonunun İzmir’de gerçekleşmesinin bir başka ‘güzel’ yanı ise; biraların workshop programı kapsamında Ahmet Güzelyağdöken tarafından Ege lezzetleriyle de eşleştirilecek olması.

draft bira
Brewstival’e katılan ev yapımı biralar ‘Homebrewing’ yarışmasında değerlendirilecek.

Brewstival’in festival havasını bir üst noktaya taşıyan Audioban Sahnesinde ise Jabbar; Ekin Beril, Women Blues with Göksenin, Kadirhan Ayter ve Audiobeats’i program boyunca görecek ve dinleyeceğiz. 

Brewstival’in kapıları 28 Nisan Pazar günü saat 14:00’da açılacak.

Etkinliğin biletleri Mobilet üzerinden satışta.

Konuşmacı ve Workshop programının tamamı ise burada: 

Brewstival Vol 3.

Konuşmacı Programı

Dünyayı Kurtaran İçecek / Oğul Türkkan

Dünyadaki Brewing Festivalleri / Mikel Rius

Malt Kafası Stand Up / Vedat Özdemiroğlu

Homebrewing Yarışma Değerlendirmesi / BJCP Jürileri

Workshop Programı

Evde Üretim 101 / Zafer Tacer

Kokteyl Atölyesi / Erdinç Çatak

Ege Lezzetleri ve Eşlikçileri / Ahmet Güzelyağdöken

Tadım Kriterleri / Emin Cem Sürer